x

Haber Global

Trump'tan Taliban'a gözdağı!

ABD Başkanı Donald Trump, "(Taliban) Her ne sebeple olursa olsun eğer ülkemize geri gelirlerse, onların olduğu yere gider ve ABD'nin daha önce hiç kullanmadığı kadar güç kullanırız. Nükleer güçten bahsetmiyorum bile." dedi.

12.09.2019 - 07:39

A -

A +

ABD Başkanı Donald Trump, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde, Taliban ile ilgili "Her ne sebeple olursa olsun eğer ülkemize geri gelirlerse, onların olduğu yere gider ve ABD'nin daha önce hiç kullanmadığı kadar güç kullanırız." ifadelerini kullandı.

Trump, ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon), terör örgütü El Kaide'nin 11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezine (İkiz Kuleler) ve Pentagon'a yaptığı terör saldırılarında hayatını kaybedenler için düzenlenen törene katıldı.

Trump çifti, Pentagon'daki törenden önce Beyaz Saray'daki saygı duruşu törenine de katıldı.

Bu törenin ardından Virginia'daki Pentagon binasına hareket eden Trump, buradaki 11 Eylül Anıtı'na çelenk bıraktı. 

Pentagon'daki törene, Başkan Trump ve eşi Melanie Trump'ın yanı sıra Savunma Bakanı Mark Esper, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları ve çok sayıda komutan katıldı.

"KORKU, KEDER VE ÖFKE DOLUYDU"

Trump konuşmasında, "O gün yaşayan her Amerikalı için şok, korku, keder ve öfke dolu bir gündü. O gün Manhattan'da doğrudan Dünya Ticaret Merkezi'ndeki bir binanın penceresinden dışarı bakıyordum. İşte anda, dünyanın değişeceğini anladım. 18 yıl önce teröristler ABD'nin iktidarına ve gücüne saldırdılar. Ancak düşman kısa sürede halkımızın ruhunu zayıflatamayacağını öğrendi. Sıkıntılı zamanlarda, ABD vatanseverlerinin kalbi daha kararlı bir şekilde büyür" şeklinde konuştu. 

"DÜNYA, ABD'NİN MÜTHİŞ GÜCÜNE TANIK OLDU"

Trump sözlerine, "Saldırının tam ortasında bile dünya ABD'nin meydan okumasının müthiş gücüne tanık oldu. Uçuş 93'teki 40 yolcu ve mürettebat düşmanla savaşarak onların kötü planlarını engelledi. ABD'nin büyüklüğünü New York'un itfaiyecilerinde, polis memurlarında, saldırıya ilk müdahale edenlerde ve çökmekte olan kuleye giren her vatandaşta gördük" diye devam etti. 

"TALİBAN SALDIRIYI GÜÇ GÖSTERİSİ OLARAK KULLANACAĞINI DÜŞÜNDÜ" 

Trump törende yaptığı konuşmada, 11 Eylül 2001 sabahı New York'taki ofisinden ikinci uçağın İkiz Kuleler'e çarptığını gördüğünü belirterek, "İşte o anda dünyanın değişeceğini fark ettim." ifadesini kullandı.

Taliban ile hafta sonu yapılması planlanan barış görüşmelerini, Taliban'ın Afganistan'daki saldırılarının ardından iptal ettiğini anımsatan Trump, "Bu saldırıyı güç gösterisi olarak kullanacaklarını düşündüler ama aslında gösterdikleri tek şey merhametsiz bir zayıflıktı." değerlendirmesinde bulundu. 

Son günlerde Taliban'a yönelik saldırılarını daha önce hiç olmadığı kadar sertleştirdiklerinin ve bu saldırılara devam edeceklerinin altını çizen Trump, şöyle konuştu: 

"Her ne sebeple olursa olsun eğer ülkemize geri gelirlerse, onların olduğu yere gider ve ABD'nin daha önce hiç kullanmadığı kadar güç kullanırız. Nükleer güçten bahsetmiyorum bile. Onlara olacakları daha önce hiç görmemiş olurlar. Dünya üzerindeki hiçbir düşman, Amerikan silahlı kuvvetlerinin büyüyen yeteneği, gücü ve kudretiyle boy ölçüşemez."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, 'ASLA UNUTMA' DEDİ!

ABD Dışişleri Bakanlığı, 11 Eylül 2001'de meydana gelen İkiz Kuleler saldırılarında görev almış Dışişleri Bakanlığı personellerini hatırlatan bir video yayınladı. "Asla Unutma" etiketiyle paylaşılan videoda Dışişleri Bakanlığı, "11 Eylül'de yaptığımız gibi, sıkıntı karşısında ürettiğimiz çözümlerimizi hatırlıyoruz. O karanlık gün, kahraman bir nesil doğurdu. Amerikan karakterini daha da güçlendirdi. Bize, özgürlüklerimiz için her zaman mücadele etme ihtiyacımızı hatırlattı" mesajını paylaştı.

11 EYLÜL'DE NE OLMUŞTU? 

ABD'de 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında, 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler'e çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak başkent Washington'da Pentagon'u hedef alırken, dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kuleler'de 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda ise 246 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda, 19 teröristle toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı. 

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül saldırılarının ardından eski ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan ve Irak'a girme kararı almış, Beyaz Saray'ın Orta Doğu'daki savaş yanlısı politikası büyük tepkilere neden olmuştu.

Son Güncelleme : 12.09.2019 - 15:25
Sıradaki Haber Yükleniyor