Trump sinirlendi: Benimle mi konuşuyorsun?

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile Beyaz Saray'da yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, gazetecinin kendisine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı konuşmayı sorunca kızdı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenleyen Trump, kendisine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında soru soran Reuters muhabiri Jeff Mason'a "Benimle mi konuşuyorsun? Burada Finlandiya Cumhurbaşkanı duruyor, ona soru sor. " dedi. Mason'un soru sormaya devam etmesi üzerine, "Beni duyuyor musun, ona soru sor" diyerek kızdı ve "Sana uzun bir yanıt veririm, bu beyefendiye bir soru sor, kabalaşma" diye devam etti.

Mason ise, "Kabalaşmak istemiyorum, sadece fırsat yakalamışken size soru sormak istemiştim" dedi.  

Bunun üzerine Trump, "Ben her şeye cevap veririm. Bu tamamen bir oyun ve bu oyunu kim oynuyor biliyor musun? Bu ülkedeki yalancı basın ve senin gibi insanlar. Çok fazla yozlamış basın mensubu var. Ama çok iyi insanlar ve gazeteci de var." diyerek yanıt verdi.

Trump sinirlendi: Benimle mi konuşuyorsun? - Resim : 1

TRUMP'A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI 

ABD Başkanı Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında temmuzda yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu. 

Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden'ın oğlunu soruşturmalarını istediği öne sürülmüştü. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadelerini kullanmıştı. 

ABD basınındaki haberlerde, Trump'ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği belirtilmiş, Demokratlar, bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını bildirmişti. 

Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.

Sauli Niinisto Finlandiya Donald Trump ukrayna Reuters Jeff Mason Haber Global haberler