Taliban ekonomik krizdeki Afganistan'da işçi maaşlarını "buğday'la ödeyecek

Afganistan
Taliban ekonomik krizdeki Afganistan'da işçi maaşlarını "buğday'la ödeyecek

Afganistan'da yoksullara iş imkanı sağlamak amacıyla hayata geçirilecek bir projede, çalışacak işçilerin her birine günlük 10 kilogram, mühendislere ise 16,5 kilogram buğday verilecek.

Taliban, Afganistan'da yoksullara iş imkanı sağlamak için "İş Karşılığında Buğday Projesi"ni hayata geçiriyor.

40 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Taliban yönetimi Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı Rıyazettin Şerifi, bu proje ile 40 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi. 

 

Afganistan'ın ekonomik yönden zor günler geçirdiğine işaret eden Şerifi, söz konusu projenin öncelikle Kabil ve çevresinde, daha sonra da 34 ilde uygulanacağını belirtti. 

Şerifi "Bu projenin iki amacı var. Birincisi, işsizlere istihdam oluşturmak, yoksullara iş imkanı sağlayarak ailelerine ekmek götürmelerine yardımcı olmak. İkincisi, Kabil yazın yeraltı su kaynakları bakımından sıkıntı çekiyor veya yağmur yağdığında şehrin sokaklarını sel götürüyor. Bu nedenle başkent etrafındaki dağlar ve tepelerde çukurlar kazıyor, sel yollarına küçük barajlar kuruyoruz. Böylece bir taraftan seli önlerke, diğer taraftan toprağın su tutmasını sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.

"GÜNLÜK 16,5 KİLOGRAM BUĞDAY"

Afganistan’da devlete ait depolarda 55 bin ton buğday bulunduğunun altını çizen Şerifi "Mevcut buğdayı iş mukabilinde yoksul halka dağıtmak için bu projeyi planladık. 2 aylık proje kapsamında çalışan işçilerin her birine günlük 10 kilogram, mühendislere ise 16,5 kilogram buğday verilecek" diye konuştu.

Kaynak: AA

Afganistan Taliban ekonomik kriz dünya işçi maaşı buğday