Srebrenitsa anneleri gözyaşlarına boğuldu! 8 bin kişi katledilmişti: 'Bosna kasabı' ömür boyu hapis yatacak

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması, "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladiç hakkındaki nihai kararını açıkladı. Mladiç'in temyiz başvurusu reddedildi, hakkındaki ömür boyu hapis cezası onandı.

08.06.2021 14:52 | Son Güncelleme : 08.06.2021 17:46

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) 2017'de hakkında ömür boyu hapis cezası verdiği Bosnalı Sırpların eski lideri Ratko Mladiç'in davasında nihai karar açıklandı.

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT), Mladiç hakkında daha önce verilen ömür boyu hapis cezasını onarken, Mladic'in temyiz başvurusu ise reddedildi.

Temyiz yargıçları, Mladiç'in işlediği suçları göz önünde bulundurarak, daha önce aldığı müebbet hapis cezasında değişiklik yapılmamasına hükmetti.

İddianamedeki 11 maddenin 10'undan suçlu bulunan eski Sırp komutan, iddianamede yer alan Kljuc, Sanski Most, Kotor-Varos, Prijedor, Foca ve Vlasenica şehirlerinde "soykırım suçu işlendiği" maddesinden hüküm giymedi.

Bosna Hersek'te 1992-1995'teki savaşta Sırpların liderliğini yapan Mladic, Srebrenitsa soykırımı, Saraybosna kuşatması ve çeşitli savaş suçlarından sorumlu tutuldu.

Soykırımda 3 oğlu ile eşini kaybeden Nura Mustafic, IRMCT'de görülen temyiz davasından çıkacak nihai kararı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Savaşta birçok insanın yakınlarını kaybettiğini vurgulayan Mustafic, "Bosna'nın dört bir yanı beyaz mezar taşlarıyla kaplı. Srebrenitsa 'güvenli bölgeydi' ama bu, başımıza gelenlere engel olamadı. Önemli olan onun (Ratko Mladiç'in), Bosna Hersek'in tamamında soykırım suçu işlediğinin bilinmesidir." diye konuştu.

Refija Hadzibulic de Srebrenitsa anneleri olarak tek istediklerinin adaletin yerini bulması olduğunu belirterek "Onun soykırımdan hüküm giymesini istiyoruz, soykırımın olmadığını savunmak mümkün değildir." dedi.

Hadzibulic, Mladiç'e verilecek cezanın süresinin bir önem arz etmediğini vurgulayarak "Karar ne olursa olsun çocuklarımızı geri getiremezler. Onun yakınları onu ziyaret edip görebilirler ama biz bunu yapamayız." ifadelerini kullandı.

Kararı Lahey kentinden takip eden Munira Subasic de Mladiç'in temyiz davasında beraat edeceğine inanmadığını belirterek "Mahkeme şimdiye kadar adil kararlar aldı. Böyle bir karar alacak olursa utanç verici bir duruma düşer." dedi.

Temyiz davasında en azından daha önce aldığı ömür boyu hapis cezasının onanmasını beklediğine işaret eden Subasic, "Sırp komutan Mladiç ile askerlerinin girdiği, bastığı her köy, şehir ve ormanda soykırım yapılmıştır." diye konuştu.

SAVAŞTA SOYKIRIMDAN SUÇLU BULUNDU

Hakkında 1995'te hazırlanan iddianamenin ardından 16 yıl saklanan ve 26 Mayıs 2011'de Sırbistan'da ele geçirilen Mladiç'in davası, Mayıs 2012'de başlamıştı.

"Soykırım" başlığı altında Srebrenitsa'da 1995'te yaşananlar nedeniyle suçlu bulunan Mladiç'in emrindeki Sırp güçlerinin hedefinin, Srebrenitsa'nın Bosnalı Müslümanlardan temizlenmesi olduğuna hükmedilirken; bu hedefin savaş suçlusu Sırp komutan Radovan Karadzic ile Mladiç'in ortak planı olduğu ifade edilmişti.

Bosna'da 1992-1995'teki savaşta Sırpların liderliğini yapan ve Srebrenitsa soykırımı, Saraybosna kuşatması ve çeşitli savaş suçlarından sorumlu tutulan "Bosna Kasabı" lakaplı Mladiç, ICTY'de 6 yıl süren dava neticesinde "soykırım", "insanlığa karşı suç" ve "savaş kurallarını ihlal etmek" suçlarından ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Mladiç, 1992-1995'te Sırp güçlerince kuşatma altında tutulan başkent Saraybosna'da sivillere yönelik saldırılar ve 1995'te BM gözlemcilerinin esir alınması olayından da suçlu bulunmuştu.

Hakkındaki karara Temmuz 2017'de itiraz eden Mladiç, "adil yargılanmadığını" ve "hakimlerin, hakkında hüküm verirken maddi ve hukuki hata yaptığını" öne sürerek beraat ya da yeniden yargılanma talep etmişti.

Lahey'deki Scheveningen Cezaevi'nde bulunan Mladiç, ICTY'nin davalarını devralan IRMCT'ye Haziran 2018'de yaptığı başvuruda, temyiz davasında görevli hakimlerden Theodor Meron, Carmel Agius ve Liu Daqun'un kendisine karşı ön yargılı oldukları gerekçesiyle değiştirilmesini istemişti.

Mladiç'in itirazına ilişkin temyiz duruşmaları 25 ve 26 Ağustos 2020'de görülürken, sağlık sorunları gerekçesiyle yaptığı erteleme talebi reddedilen 78 yaşındaki Mladiç, duruşmaya bizzat katılarak savunmasını yapmıştı.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor