x

Haber Global

SON DAKİKA! Almanya'da ardarda silahlı saldırılar: Ölüler var!

Almanya'nın Saksonya Anhalt eyaletinde Halle kentinde sinagog yakınlarında bir saldırganın makineli tüfekle ateş açtığı belirtildi. En az 2 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından ikinci bir saldırı daha gerçekleştiği belirtiliyor

09.10.2019 - 14:14

A -

A +

Bild gazetesinin haberine göre, silahlı bir kişi Halle kentindeki sinagog yakınlarında silahlı saldırı gerçekleştirdi, en az iki kişi saldırıda hayatını kaybetti. Polis, silahlı kişinin koşarak kaçtığını belirtti.

Halle'de pozisyon aldıklarını, ilk bulgulara ölenler olduğunu, acil durum ilan ettiklerini söyleyerek, vatandaşlardan evlerinde kalmalarını ya da güvenli bir bölge seçmeleri uyarısı yapıldı. Görgü tanıkları, saldırıdan hemen önce sinagoga el bombası atıldığını, makineli tüfek kullanıldığını söyledi. 

Gelen son dakika bilgisine göre, iki kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı. Bu arada sosyal medyada saldırı anının görüntüleri de yer aldı.

İKİNCİ BİR SİLAHLI SALDIRI DAHA 

Öte yandan bu saldırıdan birkaç sonra Reuters ajansı aynı bölgeye yakın bir bölgede ikinci bir silahlı saldırı olduğunu bildirdi. İkinci saldırının da ilk saldırının gerçekleştiği Halle kentinin 15 km doğusunda bulunan Landsberg'te yaşandığı belirtiliyor. 

Ardarda yaşanan silahlı saldırıların ardından federal hükümet şokta. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, polis kuvvetlerinin saldırının faili veya faillerinin başka birileri üzerinde tehdit oluşturmadan mümkün olduğunca çabuk şekilde etkisiz hale getireceğini umut ettiğini açıkladı. 


Saldırı, Yahudiler için en kutsal ve dini ağırlığa sahip kefaret günü olan Yom Kipur'da gerçekleştirildi. Yom Kipur'un ana teması kefaret ve tövbedir. Yahudiler genel olarak bu günü 25 saatlik bir oruç ve yoğun olarak dualarla günü büyük kısmını sinagogda geçirirler. Yom Kipur, Yahudilikteki On Pişmanlık Günü'nü tamamlar. Yom Kipur günlerinde sinagoglar çok kalabalık olmasıyla bilinir. 

"YAHUDİ DÜŞMANI BİR SALDIRI"

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Saksonya-Anhalt eyaletinin Halle kentindeki silahlı saldırının, mevcut bulgulara göre "Yahudi düşmanı bir saldırı" olduğunu varsaydıklarını bildirdi.

Seehofer, Saksonya-Anhalt eyaletinin Halle kentinde bir sinagog önünde ve bir dönercide 2 kişinin öldüğü saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Federal Başsavcılığın değerlendirmesine göre saldırının aşırı sağcı arka planı olduğu konusunda yeterli kanıtların bulunduğunu belirterek, "Mevcut bulgulara göre bunun Yahudi düşmanı bir saldırı olduğunu varsayıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Bugün Yahudilerin en kutsal günü olan Yom Kippur (Kefaret günü) olduğuna işaret eden Seehofer, "Silahlı bir kişi yaklaşık 80 kişinin bulunduğu sinagoga girmeye çalıştı." açıklamasını yaptı. 

Saldırıyı kınayan Seehofer, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

MERKEL SİNAGOGU ZİYARET ETTİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Halle kentinde bir sinagog önünde ve bir dönercide 2 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından, Berlin'de bulunan Yeni Sinagog'u ziyaret ederek, taziyelerini bildirdi.

Merkel, burada saldırıda hayatını kaybedenler için düzenlenen ayini izledi ve okunan ilahileri dinledi. 

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise ziyarete ilişkin Twitter hesabından, "Anti semitizmin her türlüsüne birlikte karşı durmalıyız." paylaşımında bulundu.

SALDIRGAN KASK KAMERASIYLA KAYDETTİ

Spiegel dergisinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanan zanlının 27 yaşındaki Alman Stephan B. olduğu belirtildi. 

Stephan B'nin saldırıyı kask kamerasıyla kaydettiği ifade edilen haberde, görüntülerde sinagogun yakınında bulunan Yahudi mezarlığı önünde bir kadını ve dönercide bir müşteriyi öldürdüğünün görüldüğü kaydedildi. 

Görüntülerde saldırganın Yahudilere yönelik hakaretlerde bulunduğunun duyulduğu aktarılan haberde, daha sonra saldırganın gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. 

Alman Haber Ajansı (DPA), zanlının çektiği görüntüleri sosyal medyadan paylaştığını duyurdu. 

SALDIRI ANLARINI CANLI YAYINLAMIŞ

Yerel basın, saldırganın canlı yayın platformu Twitch üzerindeki hesabından saldırı anlarını canlı yayınladığını, görüntülerin yayından kaldırılmadan önce 2 bin 200 kişi tarafından izlendiğini duyurdu. 

YENİ ZELANDA’DAKİ SALDIRI DA CANLI YAYINLANMIŞTI

Yeni Zelanda’da 15 Mart'ta 2 camiye yönelik düzenlenen ve 50 Müslüman'ın hayatını kaybettiği katliamı da saldırgan sosyal medya platformu Facebook hesabından canlı yayınlamıştı.

Görüntülerin Facebook üzerinden canlı yayınlanmasının ardından, sosyal medya platformlarının, canlı yayınlar ve diğer yayınlar için geliştirdikleri filtre ve güvenlik teknolojileri sorgulanmaya başlamıştı.

Halle'deki Yahudi cemaatinin başkanı Max Privorozki, Alman basınına yaptığı açıklamada, saldırganın sinagoga girmeye çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyledi. 

Olay sırasında sinagogda bulunduğunu ifade eden Privorozki, güvenlik kamerasından saldırganı izlediklerini belirterek, saldırganın birkaç kez sinagogun kapısına ateş ettiğini ve ardından kapıya patlayıcı madde attığını kaydetti.


Son Güncelleme : 10.10.2019 - 11:29
Sıradaki Haber Yükleniyor