Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic vatandaşlarına seslendi: Size aşı olmanız için yalvarıyorum

Tüm dünyada salgını yüzünden ülkeler vatandaşları için yeterli aşı depolamaya çalışırken Sırbistan, fazlasıyla alınan aşılara insanların yeterli ilgi göstermemesinden şikayetçi. Cumhurbaşkanı Vucic, "Size aşı olmanız için yalvarıyorum, aşımız var ve daha çok olacak" dedi

05.04.2021 11:42

Yaklaşık 7 milyonluk nüfusu için 15 milyon dozluk aşı anlaşması yapan Belgrat'ın, geçen haftadan bu yana ülkeye gelen turistlere bile aşı yapması üzerine, kendi ülkesinde bulamadığı için Sırbistan’a aşı olmak için gelen tatilcilerin sayısının arttığı ortaya çıktı.

Komşu ülkelerden binlerce kişinin aşı turizmi için Sırbistan’a akın ettiği belirtilirken, kendi vatandaşları dışında yabancı ve göçmenlere de koronavirüs aşısı tedarik eden belki de tek ülke...

Sırbistan’a hem Avrupa ülkeleri hem de Rusya ve Çin ile iyi ilişkileri yüzünden şimdiden üç milyon doz Pfizer, AstraZeneca, Sputnik V ve Sinopharm aşısı ulaşırken, şu ana kadar 2 milyon doz koronavirüs aşısı vuruldu.

Sırp yetkililer, vatandaşlarının randevu almadan belirlenen merkezlerde aşı olmaları için seferber olurken, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic vatandaşlara yaptığı çağrıda, "Size aşı olmanız için yalvarıyorum, aşımız var ve daha çok olacak, Tanrı aşkına gelip aşınızı olmanız için yalvarıyorum." diyerek çağrıda bulundu.

Sırbistan Tabipler Odası Başkanı Rade Panic ise "Yeterli sayıda insanın aşı olmak istemediği çok açık" diyerek tepkisini dile getirdi.

Bazı doktorlar ise Sırbistan’da salgının başından bu yana güç kazanan aşı karşıtı kampanyanın oldukça etkili olmasından şikayetçi.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor