Pandemi ne zaman bitecek? Bill Gates tarih verdi

Aşı geliştirme ve hastalıkla mücadele çalışmalarına milyar dolarlık yardımlarda bulunan Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates, 2015 yılında yaptığı açıklama ile bugünlerin gelebileceği uyarısını yapan ilk kişilerden birisiydi. Gates, Sky News'e verdiği röportajda pandemiye dair açıklamalarda bulundu

26.04.2021 08:58 | Son Güncelleme : 26.04.2021 08:59

İngiliz Sky News'te Sophy Ridge'e röportaj veren Bill Gates, ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere daha zengin ülkelerde koronavirüs aşılarının oranına işaret ederek, diğer ülkelerle de paylaşıldığında salgının seyrinin değişebileceğini belirtti. 

"Hayat ne zaman normale dönecek?" sorusuna yanıt veren Bill Gates, koronavirüs aşılarının hızla yaygınlaştığının altını çizerek, 2022'nin sonunda hayatın normale dönmesini umduğunu söyledi.

65 yaş üzerinin "gelecekti pandemilere" hazırlanmaları açısından yüksek öncelikli olduklarını vurgulayan Gates, "2021 yılının sonlarında ve 2022'ye kadar tüm dünyaya aşı ulaşmış olacak, ancak bu hastalığı ortadan kaldırmış olmayacak, 2022 yılının sonlarında onu çok küçük sayılara indirebileceğiz" dedi. 

ARALIK AYINDA DA TAHMİNDE BULUNMUŞTU

Koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Covid-19 salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunmuş, "Koronavirüs salgınında önümüzdeki 4-6 ay ABD için en ölümcül dönem olabilir. Üzülerek söylüyorum ki, gelecek dört ila altı ay corona virüs salgınının en kötü dönemi olabilir. Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü (IHME), 1 Nisan 2021'e kadar 200 bin kişinin daha ölebileceğini gösteriyor. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarsak, bu ölümlerin büyük bir kısmını önleyebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

2015'TEKİ AÇIKLAMALARI

Gates, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada, yeryüzünde milyonlarca kişinin ölümüne, "Bir savaştan çok, hızla yayılabilen bir virüs"ün neden olabileceğini söylemişti. Bugüne kadar elde edilebilen verilere göre, Covid-19 nedeniyle küresel düzeyde 125 milyon kişi koronavirüsten enfekte oldu ve yaklaşık 1.2 milyon kişi yaşamını yitirdi.

Microsoft Corp başkanlığından 2014 yılında ayrılan Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla Covid-19 salgınınıyla küresel düzeyde mücadeleyi desteklemek için en az 1.75 milyar dolar taahhüt etti. Bu kaynak, bazı aşı üreticilerinin, tanıların ve potansiyel tedavilerin desteklenmesini içeriyor.

2015 yılında koronavirüse benzer bir salgının olabileceğini söylediğini belirten Gates, "ABD'nin salgını daha iyi yönetebileceğini düşünüyordum. 2015'te tahminlerimi yaparken hayatını kaybedenlerin sayısının daha yüksek olacağından söylemiştim. Virüs her geçen gün daha ölümcül olabilir. Henüz en kötüsü gerçekleşmedi. Ama salgının ABD ve dünya ekonomisine zararı beş yıl önceki tahminlerimden çok daha kötü" şeklinde konuşmuştu.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 146 milyon 818 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 106 bini, iyileşenlerin sayısı 124 milyon 516 bini geçti.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor