Pakistan Başbakanı İmran Han'dan skandal tecavüz açıklaması

Pakistan Başbakanı İmran Han'ın dünya genelinde tecavüz vakalarındaki artıştan kadının giyimini sorumlu tutması tepkilere neden oldu. Herkesin aynı iradede olmadığını savunan Han, kadınların örtünmesini önermişti

08.04.2021 09:35 | Son Güncelleme : 08.04.2021 13:07

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın ülkedeki tecavüz vakalarındaki artışın nedenlerine ilişkin açıklamaları ülkede infial yarattı. Han, geçen hafta sonu verdiği bir röportajda Pakistan’da artan tecavüz vakalarından "kadınların kışkırtıcı kıyafetlerini" sorumlu tutmuş,  bir toplumda 'bayağılığın artması' durumunda ne olacağının göstergesi olduğunu savunmuştu.

Han, kadınlara iradeden yoksun erkeklerin baştan çıkarılmasını önlemek için örtünmelerini tavsiye etmiş, "Perde konsepti, baştan çıkarmaları engellemek üzerine kurulu. Herkesin bunun önüne geçecek iradesel gücü yok" diye konuşmuştu.

Bunun üzerine yüzlerce kişi Han'ın yorumunu 'yanlış, duyarsız ve tehlikeli' olarak nitelendiren çevrimiçi bildiri imzaladı. Pakistan İnsan Hakları Komisyonu ise Han'ın yorumu karşısında 'dehşete düştüklerini' açıkladı. Açıklamada, "Suç yalnızca tecavüzcüde ve Han gibilerinin söylemleriyle teşvik edilen kültür de dahil, tecavüzcünün sırtını sıvazlayan sistemdedir" denildi.

Geçmişte çok iyi bir kriket oyuncusu olan Han, Oxford Üniversitesi'ndeki öğrenciliği sırasında Londra'da yaşarken birçok İngiliz kadınla birlikte olmuş, ilk evliliğini de Jemima Goldsmith ile yapmıştı.

Han’ın eski eşi Jemima Goldsmith de sorumluluğun erkeklere düştüğünü belirterek Kur’an-ı Kerim’in Nur Suresi 30. ayetinden şu kısmı paylaştı: "Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar."

Han'ın ifadelerinin yanlış çevirinden kaynaklandığını umduğunu vurgulayan Goldsmith, "Tanıdığım İmran, ‘Kadının değil erkeğin gözüne peçe koyun.' derdi." ifadelerine yer verdi.

YANLIŞ ALGI AÇIKLAMASI

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada ise Han’ın ülkedeki tecavüz vakalarının artmasına ilişkin ifadelerinin çarptırıldığı belirtildi. Açıklamada, Han’ın konuşmasından bir bölümün bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanıldığı ve bunun yanlış algıya yol açtığı kaydedildi.

Han’ın, katı tecavüz karşıtı yasaların, bu suçun artmasını tek başına engellemeye yetmeyeceğini vurguladığına dikkat çekilen açıklamada, Başbakan'ın tüm toplumunun buna karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğine işaret ettiği aktarıldı.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor