Nijerya'da cinsel istismarda bulunanlar hadım edilecek

'nın kuzeyindeki Kaduna eyaletinde çocuklara da bulunanların hadım edilmesini öngören bir yasa yürürlüğe girdi

24.09.2020    12:00

Nijerya'nın Kaduna eyaleti Valisi Nasir El-Rufai tarafından onaylanan yasaya göre, eyalette 14 yaşından küçük çocuklara tecavüz etmekten suçlu bulunan erkekler hadım edilecek, kadınların ise fallop tüpleri alınacak.

El-Rufai, bu yasağın eyaletteki çocukları ciddi bir suçtan korumayı amaçlandığını savundu.

Nijeryalı avukat Philipa Azuh, ülkede her gün artan çocuk tecavüzleri yaşandığını ve bu nedenle yasağın yerinde olduğunu belirtti.

Ülkede tecavüz suçlularına verilen hapis cezasının yeterli olmadığının altını çizen Azuh, "Bazı insanlara tecavüzden hapis cezası verildiğinde hapisten çıktıktan sonra yine aynı suçu işliyor. Ama hadım cezası verildiğinde böyle bir suça bulaşamayacak." dedi.

Ülkede yılbaşından bu yana yaklaşık 850 tecavüz vakası tespit edildi.

Hükümet, artan tecavüz ve cinsel taciz vakalarına karşı ülkenin 36 eyaletinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Nijerya'da yasalara göre 14 yaş ve üstü reşit sayılıyor ve buna göre 14 yaşındaki kız çocuklar evlenebiliyor.

SALGINDAN SONRA ARTIŞ GÖSTERDİ

Söz konusu karar, salgın sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında tecavüzlerin artması nedeniyle toplumda oluşan infial ve tepkilerin ardından geldi. Yeni yasanın ülkede tecavüzcülere karşı uygulanan en sert ceza olduğu ifade edildi.

Tecavüz olaylarında meydana gelen artışın ardından bazı eyaletlerde hadım etme cezası gündeme gelirken idam cezası isteyenler de olmuştu.

Ülkenin tüm eyaletlerinde tecavüzlerin sayısının artması nedeniyle acil durum ilan edilmişti. Eski yasaları ise yetişkin birine tecavüz edenlerin 21 hapis cezasına, bir çocuğa tecavüz edenlerin ise müebbet hapis cezasına çarpıtılmasını öngörüyordu.

 

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor