Moskova'da Karabağ zirvesi sona erdi

Moskova'da Karabağ zirvesi sona erdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev görüşme sonrası yaptığı açıklamada " Azerbaycan bu davet için minnettardır. Bundan sonra hızlı sonuç için çaba gösterilmeli" dedi.

11.01.2021    17:51

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki Dağlık Karabağ konusundaki üçlü görüşme sona erdi. 4 saat süren görüşmenin ardından liderler Kremlin Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. 

“10 KASIM’DA İMZALANAN ANLAŞMA BAŞARIYLA UYGULANIYOR”

Aliyev  yaptığı açıklamada, “Ateşkes anlaşmasının üzerinden 2 ay geçti. 10 Kasım bildirisini imzalayan liderler olarak Moskova’da buluştuk. Bugün imzaladığımız mutabakat bizim ileriye dönük hedeflerimiz olan ulaşım ve iletişim kanalları açılmasını sağlayacak. Bu kanalların açılması Azerbaycan Ermenistan Rusya ve komşu ülkelerin çıkarına hizmet edecek. Bundan hızlı sonuç elde etmek için çaba göstermeliyiz. 10 Kasım’da imzalanan anlaşma başarıyla uygulanıyor. Büyük kısmı hayata geçirildi. Anlaşma başarıyla gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

PUTİN'İN AÇIKLAMALARI

Putin yaptığı açıklamada, Aliyev ve Paşinyan ile yapılan görüşmeyi faydalı bulduğunu ifade ederek, “Bugünkü görüşmeyi son derece önemli ve faydalı buluyorum, zira bölgedeki durumun geliştirilmesi, yani ekonomik bağların ve altyapı projelerinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlayıp ortak açıklama imzalayabildik. Başbakan yardımcıları da en kısa sürede uzmanların yer alacağı alt çalışma grupları kuracak ve bölgede ulaşım altyapısı ile ekonominin geliştirilmesi konusunda somut planlar sunacaklar” dedi.

 

Paşinyan yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ’da yapılan anlaşmayı değerlendirerek, “Elbette ateşkesi sağlamayı başardık ancak çözülmesi gereken birçok sorun var. Bunlardan birisi de Dağlık Karabağ’ın statüsüdür. Bugünkü açıklama gerçekten önemli ve bu açıklamadaki mutabakatların hayata geçirilmesi bölgenin ekonomik görünümünü değiştirebilir, ekonomik yenilikler de daha güvenilir güvenlik garantilerini beraberinde getirebilir. Bu alanda yapıcı şekilde çalışmaya hazırız. Bir kez daha altını çizmek isterim ki bizim için en önemli konu insani konular. Özellikle de 9 Kasım tarihli ortak açıklamanın 8. maddesine öngörülen esir değişimi konusu” dedi.

Söz konusu bildiride yer alan maddeler şunlar: 

1. Bölgedeki tüm ekonomik ve ulaşım bağlantılarının ablukadan çıkarılması bakımından 9 Kasım 2020 tarihli bildirinin 9. fıkrası uyarınca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Azerbaycan ve Ermenistan Başbakan Yardımcıları ve Rusya Başbakan Yardımcısının başkanlığında üçlü çalışma grubunun oluşturulması teklifi destekleniyor.

2. İlk toplantısını 30 Ocak 2021 tarihinde yapacak çalışma grubu, demiryolu ve karayolu bağlantılarına öncelik vererek, bildirinin 9. fıkrasında yer alan temel faaliyet alanlarını hazırlayacak, aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti, Ermenistan Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında diğer alanları belirleyecektir.

3. Ana faaliyet alanlarını uygulamak için, çalışma grubu eş başkanları bu alanlarda  Tarafların yetkili makamlarının ve teşkilatlarının yetkilileri arasından uzman alt grupların oluşumunu onaylayacaklar. Uzman alt gruplar, çalışma grubunun toplantısından bir ay sonra Tarafların en üst düzeyde uygulanması ve onaylanması için gerekli kaynaklar ve eylem planı dahil olmak üzere proje listesnii sunacaklar.

4. Çalışma grubu, 1 Mart 2021 tarihine kadar Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti topraklarından geçen uluslararası taşımacılığın organizasyonu, uygulanması ve güvenliği için gerekli yeni ulaştırma altyapı tesislerinin restorasyonu ve inşası için gerekli çalışmaların listesini ve çizelgesini sunacak.

Son Güncelleme : 11.01.2021 - 20:03
Sıradaki Haber Yükleniyor