Libya'da şaşırtan iddia: Başbakan Serrac istifa mı edecek?

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın darbeci Hafter ile görüşeceği iddiaları gündeme düşmüşken, Serrac'ın istifa edeceği iddia edildi.

15.09.2020    14:50

Libya'da Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne ilişkin önemli bir iddia ortaya atıldı. Bloomberg'in haberine göre, Başbakana yakın kaynaklar Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın istifa edeceği iddiasında bulundu. Başbakanlık görevini bırakcak olan Serrac'ın Cenevre'deki görüşmeleri sürdürmeye devam edeceği öne sürüldü. 

Türkiye'nin de desteklediği Fayiz es-Serrac hükümeti, darbeci General Halife Hafter'in direnişini büyük ölçüde sona erdirmişti.

Uzun süredir kötü yönetim ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle eleştirilen Serrac'ın istifa sonucu politik baskıyı biraz olsun azaltmak istediği ortaya atılan iddialar arasında.

Serrac'ın yakın çevresiyle ve uluslararası ortaklarıyla konuyu görüştüğü ve haftasonuna doğru istifasını duyuracağı belirtildi. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Serrac'ı kabul etmiş, görüşmede Türkiye’nin Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan meşru hükümeti ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceği belirtilmiş, Türkiye’nin önceliğinin Libya’nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü korunarak bir an önce istikrara kavuşması olduğu yinelenmişti.

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 15.09.2020 - 15:09
Sıradaki Haber Yükleniyor