Koronavirüs genelevleri de vurdu: Evsiz kaldılar!

Almanya'daki binlerce yabancı uyruklu seks işçisi, salgınından dolayı genelevlerin kapanması ve yurt dışına çıkışların yasaklanması sonrası evsiz kaldı.

03.04.2020 15:17 | Son Güncelleme : 03.04.2020 20:14

Genelevlerin yaklaşık yirmi yıldır yasal olduğu Almanya'daki yetkililer virüs salgınını yavaşlatmak için geçen ay restoran ve gece kulübü gibi acil olmayan diğer işletmelerle birlikte genelevleri de kapatmıştı. 

Almanya'nın batısındaki Bochum şehrinde çalışan ve Nicole takma adıyla tanınan Polonyalı seks işçisi, "Koronavirüs benim için bir felaket oldu. Mart ayı ortasından beri hiçbir gelirim ve kalacak yerim yok" dedi. 

Gerçek ismini paylaşmayan Nicole, tecrit uygulamasından önce müşterileriyle görüşmek ve günlük yaşantısını sürdürmek amacıyla kiraladığı oda için geneleve günlük 90 euro (97 dolar) ödüyordu. Ancak o zamandan beri, genelev müdürünün yanında kalıyor. 

Almanya'daki seks işçileri serbest meslek erbabı olarak nitelendirilip vergi ödüyorlar ve hükümetin koronavirüs pandemisi sırasında serbest meslek çalışanlarına yardım amaçlı oluşturduğu fondan finansal destek almaya teorik olarak hakları var. 

Nicole şöyle devam etti: "Umarım İş Merkezi vergi iadelerimi kabul edecek ve bu sayede işsizlik ödeneği alabileceğim. Eğer bu gerçekleşirse, bir apartmana taşınabileceğim."  


Ancak bazı seks işçileri yasadışı olarak çalışıyorlar. Bazı yardım kuruluşları Nicole gibi bazı seks işçilerinin vergi ödediklerini ama haklarının farkında olmadıklarını ifade etti. Bazıları ise genelevler tekrar açılana kadar geçimini sağlamak için sokakta müşteri aramaya çıkıyorlar. 

Bochum'daki Madonna yardım kuruluşundan Heike Koettner, "Virüse yakalanma riskine rağmen para karşılığı seks için hala talep var. Bazı kadınlar bu riski alıyorlar" dedi.  

Berlin'deki Erotik ve Cinsel Hizmet Sağlayıcılar Birliği adlı lobi grubundan Susanne Bleier Wilp'in yaptığı açıklamaya göre Almanya'daki tahmini 100 bin ila 200 bin seks işçisinin yüzde seksenini çoğunlukla Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Ukrayna uyruklu yabancılar oluşturuyor.  

Wilp, "Bunların çoğu evlerine geri dönmeyi başardı. Ancak diğerleri evsiz kaldılar. Sektörün en güvencesiz olan yüzde 3-4'lük kısmından bahsediyoruz. Buraya hiçbir şeyleri olmadan biraz para kazanmak için geldiler. Şu anda ya arkadaşlarında ya da sokakta yaşıyorlar. Şanslı birkaçı ise genelevlerde kalıyor" diye belirtti. 

Sıradaki Haber Yükleniyor