Kızıldeniz'de tedarik azalıyor: Shell, sevkiyatları askıya aldı

LONDRA/İHA
Kızıldeniz Brent petrol Yemen Husiler Dünya haberleri Gündem haberleri
Kızıldeniz'de tedarik azalıyor: Shell, sevkiyatları askıya aldı

Petrol şirketi Shell’in, Yemen'de Husiler tarafından düzenlenen saldırılar sebebiyle Kızıldeniz'de sevkiyatı durdurduğu bildirildi. İngiliz petrol şirketi BP de saldırılar nedeniyle Kızıldeniz'den yaptığı tüm sevkiyatları geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Konuya aşina kaynaklara dayandırılan haberlere göre petrol şirketi Shell, saldırılar nedeniyle Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm sevkiyatları süresiz olarak askıya aldı.

Yemen’deki İran destekli Husilerin ticari gemilere yönelik saldırıları devam ederken, bir şirket daha Kızıldeniz üzerinden yaptığı sevkiyatları askıya aldı. Konuya aşina kaynaklara dayandırılan haberlerde, petrol şirketi Shell’in saldırılar nedeniyle Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm sevkiyatları süresiz olarak askıya aldığı belirtildi.

Haberlerde, Shell’in söz konusu kararı, gemilerine düzenlenecek bir saldırının bölgede büyük bir petrol sızıntısına neden olabileceği ve gemi mürettebatının güvenliğini sağlamak için aldığı aktarıldı.

Geçtiğimiz ay İngiliz petrol şirketi BP de saldırılar nedeniyle Kızıldeniz'den yaptığı tüm sevkiyatları geçici olarak durdurma kararı almıştı.