Kırmızı boya meselesi büyüyor! Rusya'dan Polonya'ya sert tepki

Kırmızı boya meselesi büyüyor! Rusya'dan Polonya'ya sert tepki

Polonya Büyükelçisi Sergey Andreev'e Polonya'daki Zafer Bayramı kutlamaları sırasında kırmızı boya atılması olayı giderek büyüyor. Büyükelçilerine yapılan saldırı nedeniyle sert bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, özür talep etti.

Rusya'nın Polonya Büyükelçisi Sergey Andreyev, 9 Mayıs’ta Polonya'nın başkenti Varşova’da İkinci Dünya Savaşı’nda yaşamını yitiren Sovyetler Birliği askerleri için yaptırılan anıt mezardaki törenlere katıldığı sırada boyalı saldırıya uğramıştı. Saldırının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’nın Rusya Büyükelçisini Krzysztof Krajewski'yi Bakanlığa çağırarak, resmi özür talep etti.

"DAHA İLERİ ADIMLAR HAKKINDA BİR KARAR VERİLECEK"

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Rusya, olayla ilgili olarak Polonya yönetiminden resmi bir özür bekliyor ve Rus Büyükelçisi ile Polonya'daki Rus kurumlarının tüm çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasını talep ediyor. Varşova'nın taleplerimize vereceği tepkiye bağlı olarak daha ileri adımlar hakkında bir karar verilecek" denildi.

 

NE OLMUŞTU?

 Andreyev, Varşova’da İkinci Dünya Savaşı’nda yaşamını yitiren Sovyetler Birliği askerleri için yaptırılan anıta çelenk koyduğu sırada bir grup "Faşistler" diye bağırarak, Rusya'yı ve Andreyev'i protesto etmeye başlamış, grup yanlarında getirdikleri kırmızı boyayı büyükelçinin yüzüne fırlatmıştı.

Kaynak: İHA

Polonya Büyükelçisi Sergey Andreev Rusya polonya