İsviçre'de 'evsizlerden kurtulma' planına tepki yağdı

İsviçre'nin Basel kentinde evsizlerden kurtulmak için sunulan öneri ülkede krize neden oldu. Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan İsviçre'nin hükümeti evsizlik sorunuyla başa çıkmak için alışılmışın dışında çare buldu. 'Evsizleri başka ülkelere gönderme' teklifine tepki yağdı.

04.05.2021 07:08

İsviçre'nin evsizlerden kurtulmak için önerdiği 'evsizleri başka ülkelere gönderme' teklifine tepki yağdı. 

Ülkede yaşayan evsizlere Avrupa'da diledikleri bir lokasyona gitmeleri için trenle seyahat kuponu düzenlenecek, evsizlere de 20 İsviçre frangı (yaklaşık 22 dolar) verilecek. Buna karşılık, bireyler belirli bir süre ülkeye dönmeme sözü veren bir sözleşmeye imza atacak. Sözleşmeye uymayanlar, sınır dışı edilecek. Yetkililer, 31 evsizin şimdiden teklifi kabul ettiğini belirtti. Basel hükümetinin bu önerisi ise ülkede bir çok kişi tarafından tepkiyle karşılandı.

Basel Adalet Bakanlığı sözcüsü Toprak Yergu gazeteye verdiği demeçte, artık evsiz herhangi bir kişinin böyle bir tedbir talep edebileceğini söyledi.

Tedbiri eleştirenler ise alınan önlemlere "sokak temizliği" adını verdi.

Bu, İsviçre'deki yetkililerin tepki çeken ilk önlemi değil. 2014 yılında, Cenevre'deki yetkililer evsiz bir kadına sokaklarda dilencilik yaptığı için 500 frank para cezası verdi. Le News , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin daha sonra kararı bozduğunu ve kadına bin 108 dolar değerinde tazminat ödendiğini hatırlattı. 

2016 yılında Vaud kantonundaki yetkililer bölgede dilenciliği yasakladı. Halkın tepkisine ve insan hakları gruplarının yasağı kaldırmaya yönelik sayısız girişimine rağmen, yasak hala yürürlükte.

Kaynak: DHA

Sıradaki Haber Yükleniyor