İngiltere'de koronadan sonra şimdi de maymun çiçeği virüsü! İki kişide görüldü

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken, 'ta yeni bir virüse rastlandı. Galler Halk Sağlığı (PHW) tarafından yapılan açıklamada, 2 kişide "monkeypox" (maymun çiçeği virüsü) tespit edildiği duyuruldu.

11.06.2021 11:57

Birleşik Krallık'ta yetkililer, 2 kişide maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini açıkladı.

Galler Halk Sağlığı (PHW) tarafından yapılan açıklamada, 2 kişide "monkeypox" (maymun çiçeği virüsü) tespit edildiği duyuruldu.

Her iki hastanın da aynı aileden olduğu, yurt dışı geçmişlerinin bulunduğu belirtildi. Yaşları ve cinsiyetleri hakkında bilgi verilmezken, birinin hastanede tedavi gördüğü aktarıldı.

Ayrıca hastaların virüs ile hangi ülkede enfekte olduğu da belirtilmedi. Genel halk sağlığı için şu anda bir risk bulunmadığı vurgulandı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Genellikle Orta ve Batı Afrika'nın tropikal yağmur ormanlarında görülen maymun çiçeği virüsü, deride kabarcıklara neden olan bir hastalık. Çiçek hastalığı ile aynı virüs grubu olan Orthopoxvirus ailesine ait maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. Maymun çiçeği virüsünün Kongo Havzası ve Batı Afrika olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

Kongo Havzası türündeki virüse bağlı maymun çiçeği, vakaların yüzde 10'una kadar ölüm oranı bildirirken, Batı Afrika türü genellikle vakaların yüzde 1'inden daha azında ölümcül sonuçlar gösterir.

BELİRTİLERİ NELER?

Kemirgenler ve keseli hayvanlardan buluşan virüs, enfekte olan kişilerde genellikle ateş ve baş ağrısına neden olurken, hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise deride döküntüye yol açıyor.

Ateş düştüğünde, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine, en yaygın olarak avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebilir.

Son derece kaşıntılı olabilen döküntü kabuk oluşturmadan farklı aşamalardan geçer. Lezyonlar skarlaşmaya neden olabilir.

Enfeksiyon genellikle kendi kendine geçer ve 14 ila 21 gün arasında sürer.

Virüs vakalarının çoğu hafiftir, bazen su çiçeğini andırır ve birkaç hafta içinde kendi kendine geçer.

Ancak belirli durumlarda maymun çiçek virüsü (Monkeypox) daha şiddetli olabilir ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

BULAŞMASI

Bulaşma enfekte hayvanın kanı, vücut sıvıları ya da döküntülerine doğrudan temas sonucuna oluşur. İkincil iletim, kontamine nesneler ile, hasta bir kişinin deri lezyonları ile veya enfekte solunum yolu salgıları ile yakın temas sonucu insandan insana bulaşır. Damlacıklarla solunum yoluyla bulaşma da belgelenmiştir. İletim ayrıca aşılama sırasında veya plasenta (konjenital) üzerinden de gerçekleşebilir.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor