İngiltere Başbakanı Boris Johnson kendini karantinaya aldı

Koronavirüs testi pozitif Sağlık Bakanı Sajid Javid ile temas eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, kendilerini karantinaya aldı.

18.07.2021 11:24 | Son Güncelleme : 18.07.2021 15:11

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamaya göre, dün Covid-19 testinin pozitif çıktığını belirten Sağlık Bakanı Sajid Javid'in bir gün önce görüştüğü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, kendilerini evde tecrit edecek.

Boris Johnson, tecrit süresince bakanlarla uzaktan toplantılar yapmaya devam edecek.

Başbakanlık ofisinden daha önce yapılan açıklamada, Johnson ve Sunak'ın, günlük olarak test edilecekleri ve bu nedenle karantinaya girmek zorunda kalmayacakları bir pilot programa katılacakları belirtilmişti.

Muhalefet partileri, "Onlar için bir kural ve geri kalanımız için başka bir kural" olduğu gerekçesiyle bu uygulamaya karşı çıkmıştı. Gelen tepkilerin ardından bu pilot uygulamadan vazgeçildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid'in Covid-19 testi pozitif çıkmıştı. Javid, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bu sabah Covid-19 test sonucum pozitif çıktı. PCR sonucumu bekliyorum ama çok şükür ki aşılarımı oldum ve belirtiler hafif." açıklamasında bulunmuştu. 

Başkan Johnson ise  ülkede Covid-19 vakalarının oldukça hızlı yükseldiğine ve hastaneye başvurularda da artış olduğuna dikkati çekerek "Bu salgın bitmekten çok uzak ve 19 Temmuz'a kadar günde 50 bin vaka görebiliriz" ifadesini kullanmıştı.

Ülkede Cumartesi günü bildirilen günlük vaka sayısı 54 bin 674 ile 6 ayın en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam etmişti.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor