Dünyaca ünlü şarkıcı Shakira, hakkındaki o suçlamaları kabul etti

Dünya haberleri Magazin Haberleri İspanya
Dünyaca ünlü şarkıcı Shakira, hakkındaki o suçlamaları kabul etti

Kolombiyalı şarkıcı "Shakira" lakaplı Isabel Mebarak Ripoll, İspanya'da hakkında 8 yıl 2 ay hapis cezası istenen vergi kaçırma iddiasıyla ilgili davada suçlamaları kabul ederek, anlaşma yoluna gitti.

Barselona İl Mahkemesinde bugün başlayan davaya gelen ünlü şakıcı Shakira'yı, kalabalık bir basın grubu takip etti.

Mahkeme kaynaklarından edinilen bilgilerde, İspanya'da yaşadığı dönemle bağlantılı olarak, 2012 ile 2014 yılları arasında 6 farklı suçla Maliyeden 14,5 milyon avro vergi kaçırmakla suçlanan Shakira'nın, 2,9 milyon avroluk bir cezayı da ödemeyi kabul ederek, anlaştığı bildirildi.

Normal şartlarda, 117 kişinin tanık olarak yazıldığı davanın 12 duruşma olarak sürmesi öngörülüyordu.

Eski Barcelonalı futbolcu Gerard Pique ile birlikte olduğu sırada bir dönem Barselona'da yaşayan Shakira, ülke yasalarına göre 183 günden fazla burada ikamet ettiği için vergi mükellefi olmuştu.

Savcılık, Shakira'yı, İspanya'da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesinden gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktarmakla suçlamıştı.

Shakira hakkında savcılık 8 yıl 2 ay hapis ve toplamda 23 milyon avroya yakın para cezası talep ediyordu.

 

İSPANYA'NIN "İLK KOMÜNİST BAKANI" ALBERTO GARZON 38 YAŞINDA SİYASETİ BIRAKTI

 İspanya'da Komünist Partinin (PCE) devamı olarak 1990'ların başında kurulan Birleşik Sol'un (IU) son 7 yıldır liderliğini yapan, 3,5 yıldır sürdürdüğü tüketim bakanlığı görevinde "ülkenin ilk komünist bakanı" olarak tanınan Alberto Garzon siyaseti bıraktı.

Garzon, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri ve Başbakan Pedro Sanchez'in PSOE-Sumar azınlık sol koalisyon hükümetini kurmak için Meclis'ten dün güvenoyu almasının ardından bugün, 5 Haziran 2016'dan bu yana yürüttüğü IU Genel Koordinatörlüğü görevini ve siyaseti bıraktığını mektupla duyurdu.

Koalisyonun küçük ortağı, IU'nun da içinde olduğu sol ve aşırı sol partilerin ittifakı Sumar'da devam edebilmesi için siyasi şartlar olmasına rağmen bırakmayı tercih eden 38 yaşındaki Garzon mektubunda, "Artık İspanyol siyaseti, yeni hükümet ve çözülmesi gereken birçok zorlukla başka aşamaya geçiyor. Uzun süren düşünmeler sonrasında aldığım bu karar kişisel olarak üstlendiğim yol haritasının bir parçasıydı. Nihai kararımı siyasi aşamanın değişmesiyle senkronize etmek için bu anı bekledim." diye yazdı.

Garzon, 18 yaşındayken katıldığı IU'nun liderliğini yapmanın "büyük bir onur" olduğunu belirterek, "aceleyle alınan bir kararla IU'nun başına geçtiğini, herkesin umudunu kestiği bir anda sorumluluk üstlendiğini, tüm bu siyasi süreç boyunca birçok kez uçurumu gördüğünü, tarihinde çok fazla iç kavgalar yaşayan partisinde iç barışı sağlamak için çalıştığını, hatalar da yaptığını ama gemiyi onararak, sosyalizmi gösteren pusulayı takip ederek yoluna devam eden, güçlü bir IU bıraktığını" ifade etti.

Garzon bundan sonra çocuklarına ve ailesine daha fazla zaman ayıracağını vurguladı.

Henüz 26 yaşındayken, 2011 yılında IU'dan Meclis'e "en genç milletvekili" olarak giren Garzon, Ocak 2020'dan bu yana bakan olmasına rağmen 23 Temmuz'da yapılan erken genel seçimlerde aday olmamıştı.

Kaynak: AA