Çin'de sel felaketi çok sayıda can aldı! Dehşet anbean kamerada: Adeta yer yarıldı içine girdi

Çin'de bir süredir devam eden şiddetli yağışlar büyük bir felakete yol açtı. Sel suları barajları yıkarken birçok vatandaş evlerinden oldu. Felaket anlarının video görüntüleri sosyal medya aracılığıyla milyonlarca kişiye ulaştı.

21.07.2021 09:33 | Son Güncelleme : 21.07.2021 12:58

Küresel ısınma ve iklim krizinin yol açtığı çevre felaketleri ardı ardına gelmeye devam ediyor. Almanya'dan sonra Çin'de de yağışların ardından meydana gelen selde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. 

Çin'in orta kesimindeki Henan eyaletinde Zhengzhou kentinde şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

Arama kurtarma ekipleri şimdiye kadar 25 kişinin cansız bedenine ulaşırken, 160 binden fazla kişi güvenli bölgelere yerleştirildi.

Sellere dair sosyal medyada paylaşılan videolarda Zhengzhou sokaklarının göle döndüğü ve araçların suya boğulduğu görüldü.

Zhengzhou yerel yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, "selin kontrol durumunun çok zor olduğu" belirtilerek, felaketin seviyesi "olağanüstü yüksek" olarak tanımlandı.

DEHŞETE DÜŞÜREN GÖRÜNTÜLER

Zhengzhou şehrindeki metro ağı su altında kaldı. Yolcular nefes alabilmek için metronun koltuklarına çıktı. Metroda yaşanan can pazarı cep telefonlarıyla kayıt altına alınırken yağışların vurduğu bölgeden barajların yıkıldığına dair görüntüler de geldi.

Sel sularına kapılan insanların birbirlerini kurtarabilmek için verdikleri büyük mücadele sosyal medya platformlarına yansırken boğulmak üzere olan bir kişiyi kurtarmak isterken kendisi de sele kapılan adamın yürek yakan görüntüsü adeta izleyenlere dehşeti yaşattı.

Henan eyaletinde 17 Temmuz'dan bu yana belirli aralıklarla etkili olan sağanak dün sele yol açmıştı.

Eyaletin başkenti Zhengzhou'daki metro ağı sular altında kalmış, çok sayıda yolcu mahsur duruma düşmüştü.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor