1 ülkede daha koronavirüs nedeniyle OHAL ilan edildi

koronavirüs
1 ülkede daha koronavirüs nedeniyle OHAL ilan edildi

Koronavirüs vakalarının artmasının ardından Çekya'da, 30 gün sürecek olağanüstü hal ilan edildi. OHAL, bu gece yarısından itibaren başlayacak.

Çekya'da rekor kıran koronavirüs vakaları sonrası yarın toplanması planlanan Bakanlar Burulu bir gün erken toplanarak, bu gece yarısından itibaren başlayacak ve 30 gün sürecek olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

OHAL kapsamında alınacak tedbirler henüz resmi olarak açıklanmazken, sportif ve kültürel faaliyetlerin 500 kişiyle sınırlandırılması, Noel pazarlarının kapatılması, restoran ve barların ise saat 22.00'den sonra hizmet vermemesi gibi önlemlerin alınacağı tahmin edilirken, yaşlılar ve bazı meslek grupları için zorunlu aşı kararı alınması bekleniyor.

“KARANTİNA GÜNDEMİMİZDE YOK”

Başbakan Andrej Babis Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Temasları sınırlamak için daha fazla önlem alacağız. Hiçbir şeyi çözmeyecek önlemler yerine daha etkili olacak önlemler almak istiyoruz. Karantina ise gündemimizde yok” dedi.

Sağlık Bakanı Adam Vojtech ise toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Gidişat iyi değil. Salgınla mücadele edebilmemiz için insanlar arasındaki teması en aza indirmeliyiz. Bu yönde kararlar alacağız” ifadelerini kullandı.

Seçimler sonrası kurulacak yeni hükümette Sağlık Bakanı olması beklenen Vlastimil Valek ise toplantı öncesi basına verdiği demeçte, “Üçüncü doz aşılamaya hız vermeliyiz. Çok önemli bir konu. Bununla birlikte yaşlılar ve belirli meslek gruplarına zorunlu aşı getirilmesine ise karşıyız. Ülkemizi salgından kurtarabilmemiz için atacağımız adımlarda PCR testi çok önemli bir yer tutuyor” dedi.

ORDU HASTANELERE YARDIM EDİYOR

Ülkenin doğu bölgelerindeki hastaneler alarm verirken, birçok hastanenin kapasitesini dolduğu açıklandı. Hastanelerdeki sağlık personeli sıkıntısı nedeniyle Çek ordusunun hastanelere yardım için asker gönderdiği aktarıldı. Bono'daki üniversite hastanesinin kapasitesinin dolması nedeniyle 19 hastanın başkent Prag'daki hastanelere nakledildiği açıklandı.

Kaynak: İHA

Çekya koronavirüs OHAL olağanüstü hal son dakika