Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili sır ortaya çıktı

Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili sır ortaya çıktı

Tüm zamanların en önemli dövüş sanatçısı ve 20. yüzyılın pop kültürü ikonu olan Bruce Lee'nin uyuşturucu kullanmasıyla ilgili mektuplar ortaya çıktı. Açık artırmaya çıkacak mektupların 221 bin dolara (2 milyon TL) satılması bekleniyor

ABD’de bit pazarında bulunan bir dizi mektup, dövüş sanatları efsanesi, oyuncu Bruce Lee’nin ölümüyle ilgili gizemi aydınlatacak gibi görünüyor. Mektuplar ünlü ismin uyuşturucu kullandığını ortaya koydu. 

UYUŞTURUCU TALEP EDİYOR

160 bin sterline açık artırmaya çıkacak mektuplarda Bruce Lee ile eşi Linda Lee, oyuncu Robert Baker’dan uyuşturucu talep ediyor. Bruce Lee 1972’de Hong Kong’da film çekerken ABD’deki Baker’a kokain istediğini yazıyor.  

Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili sır ortaya çıktı - Resim : 1

ROLÜNE YARDIMCI OLACAĞINI YAZIYOR

Mektupta "Cehennem gibi sarhoş" olduğunu belirten Bruce Lee, kokainin rolüne girmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Baker da ABD’den Bruce Lee’ye uyuşturucu gönderiyor. Ayrıca, Bruce Lee 1973’te Hong Kong’da ‘Ejder Kalesi’ni çekerken, eşi Linda onun adına uyuşturucu istemek için Baker’a mektup yazıyor. Linda Lee mektubunda "Bruce için endişelenme, aşırıya kaçmıyor" diyor.

Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili sır ortaya çıktı - Resim : 2

SIRRINI AÇIKLIYOR

Ancak mektuptan bir ay sonra Bruce Lee beynindeki şişlik nedeniyle bayıldı. Ünlü oyuncu 20 Temmuz 1973 tarihinde de yatağında ölü bulundu. ABD’deki müzayede evi ‘Heritage Auctions’dan yapılan açıklamada “Bruce Lee en etkili dövüş sanatçısı ve bu mektuplar onun çok önemli bir sırrı sakladığını gösteriyor” denildi. 

KOMPLO TEORİLERİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Bruce Lee'nin ani ölümü, Lee ailesi laneti olarak anılan komplo teorisini de ortaya çıkarmıştı. Lee'nin oğlu Brandon Lee de bir film çekimi sırasında trajik şekilde hayatını kaybetmişti.

Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili sır ortaya çıktı - Resim : 3

BRUCE LEE'NİN TRAJİK ÖLÜMÜ

Çin kökenli ünlü dövüş sanatları uzmanı ve aktör Bruce Lee'nin 1973'teki kariyerinin zirvesindeki beeklenmedik trajik ölümü, dünyada çeşitli spekülasyonlara yol açtı.

Time Türk'ün haberine göre, ünlü bir dövüş sanatları uzmanı Lee'nin ekrandaki inkar edilemez varlığı ve öldürücü hareketleri onu hem yurtdışında hem de Hollywood'da hızla bir yıldız yaptı.

Lee, bir gençken, Wing Chun dövüş sanatının Hong Kong büyük ustası Yip Man'ın vesayeti altında dövüş sanatları eğitimi aldı. Ebeveynleri daha sonra ABD'de eğitim görmesi için onu yurt dışına gönderdi ve sonunda bir dövüş sanatları stüdyosu açtığı Kaliforniya'ya yerleşti.

Bruce Lee'nin müthiş bir dövüş sanatçısı olarak ünü onu ekrandaki fırsatlara yönlendirdi. İlk başrolü 1971 Hong Kong filmi The Big Boss'daydı ve onu Fist of Fury izledi . Birçok ünlü ölü insan gibi, çok fazla sözü vardı ve yeterli zamanı yoktu.

Lee'nin Asya'daki başarısı nihayet 1973'te Enter the Dragon'daki ikonik rolüyle Amerikan pazarına taşındı. Ne yazık ki, yeni keşfedilen Hollywood şöhretini zar zor tatmadan hayatı şok edici bir şekilde sona erdi.

Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili sır ortaya çıktı - Resim : 4

20 Temmuz 1973 sabahı, Bruce Lee, yükselen yıldıza yazma, yapım , yönetme ve oyunculuk için tam yaratıcı kontrolün verildiği bir sonraki filmi Ölüm Oyunu'nun yapımcılarıyla tanışmak için Hong Kong'daydı.

Yoğun bir toplantı günüydü ve sözde metresi Tayvanlı aktris Betty Ting Pei ile gizli bir buluşmaydı. İkili, Bruce Lee'nin filmi için anlaşmayı tamamlamak için Hong Konglu yapımcı Raymond Chow ile akşam yemeği yemeyi planladı, ancak oyuncu Pei'nin evinden asla ayrılmadı.

Aynı gece saat 19: 30'da Pei, Lee'ye yatmadan önce baş ağrısını yatıştırmak için aspirin içeren yaygın bir ağrı kesici ve meprobamat olarak bilinen bir sakinleştirici olan bir Equagesic verdi. Lee akşam yemeğine gelmeyi başaramayınca Pei, oyuncuyu odasında bilincini kaybetmiş şekile buldu.

Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili sır ortaya çıktı - Resim : 5

Eve gelmesi için Chow'u aradı ve daha sonra birlikte bir doktor çağırdılar. Lee'yi hayata döndürmeye çalıştıktan 10 dakika sonra, doktor bir ambulans çağırdı. Yetkililer, Bruce Lee'nin hastaneye vardığında öldüğünü açıkladı. 32 yaşındaydı.

Ünlü  dövüş sanatçının otopsisi, ölümünün şiddetli beyin şişmesinden kaynaklandığını ortaya çıkardı. Sadece aylar önce, doktorlar aktöre beyindeki aşırı sıvının şişmeye ve ağrıya neden olduğu bir durum olan beyin ödemi teşhisi koydu. Yine de, harap olmuş hayranlar daha kötü bir şeyin olduğundan şüpheleniyordu.

Chow ve Amerikalı dövüş sanatçısı Chuck Norris gibi Lee ile çalışan insanlar, aldığı ağrı kesiciye alerjik bir reaksiyondan ve muhtemelen Lee'nin de kullandığı kas gevşetici ilaçların tetiklediğine inanıyorlar. 

Diğerleri Pei'ye işaret etti ve onu Lee'yi Equagesic'le birlikte ölmesini isteyen gizli bir toplum adına kasten zehirlemekle suçladı.

Kaynak: Haber Global TV

Bruce Lee mektup