Brezilya Donanması’na ait eğitim gemisi köprüye çarptı

Brezilya Deniz Kuvvetleri’ne ait bir eğitim gemisi, nehirde yaya köprüsüne çarptı. Çarpmanın etkisiyle gemi alabora olmaktan kurtarılırken, gemiye eşlik eden römorkör battı.

Ekvador dün eşine az rastlanır bir deniz kazasına sahne oldu. Brezilya Deniz Kuvvetleri’ne ait Cisne Branco (Siyah Kuğu) eğitim gemisi, bir römorkör eşliğinde Ekvador'un batısında yer alan Guayas eyaletindeki limandan ayrıldı. Gemi, Guayas Nehri’nde seyir halindeyken Guayaquil şehrini Santay Adası'na bağlayan yaya köprüsüne yerel saatle 13.30 sıralarında çarptı. Çarpmanın etkisiyle gemi alabora olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi ancak gemi devrilmekten son anda kurtuldu. Gemiye eşlik eden römorkör ise çarpmanın etkisiyle savrularak alabora oldu.

Ekvador Donanması’ndan yapılan açıklamada, römorkörün sürüklendiği ve Guayas Nehri sularında battığı bildirilerek, “İlgili acil durum protokollerini etkinleştirdik ve ilgili birimlere gerekli yardımı sağlıyoruz” denildi. Ulusal denizcilik otoritesinin, insan yaşamını korumak için aktif olarak çalıştığı belirtilen açıklamada, Guayas Nehri'nde Brezilya’ya ait Cisne Blanco gemisine yardım sağlarken batan römorkör nedeniyle tüm prosedürlerin devreye alındığı ifade edildi. 

Kaynak: İHA