Brezilya Devlet Başkanı, Putin ile Rus aşısının alımını görüştü

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Rusya'nın koronavirüse karşı geliştirdiği "Sputnik V" aşısının satın alınmasını ve Brezilya'da üretimini konuştu.

07.04.2021 00:18

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Rus mevkidaşı Putin ile Sputnik V aşısının satın alınmasını ve Brezilya'da üretimini konuştu.

İki liderin görüşmesinin ardından Brezilya hükümeti yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, iki liderin telefon görüşmesinde, Sputnik V aşısının alımı ve üretimi ile iki ülke arasındaki ticaret, savunma, bilim ve teknoloji alanlarındaki iş birliği konularını ele aldığı belirtildi.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Carlos Alberto Franco França, Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga ve Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA) Başkanı Antonio Barra Torres de katıldı. 

Bolsonaro, sosyal medya hesabından görüntülerini paylaştığı görüşmenin, çok verimli geçtiğini ve ilaç düzenleme kurumunun onay vermesinin ardından Sputnik V aşısına ilişkin problemin çözüleceğini belirtti. 

SPUTNİK V'NİN BREZİLYA'DA ACİL KULLANIMI ONAYLANMADI 

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ile ortaklığı bulunan Brezilyalı Uniao Quimica ilaç şirketi, 30 Mart'ta, Sputnik V'nin, Brezilya'da pilot üretiminin gerçekleştirildiğini duyurmasına rağmen, aşının bu ülkede kullanım onayı bulunmuyor. 

Uniao Quimica'nın, Sputnik V'nin acil kullanım onayı için ocakta yaptığı ilk başvuru, eksik belgelerin bulunması nedeniyle analiz edilmemiş, ilaç şirketi 26 Mart'ta ikinci başvuruyu yapmıştı. 

Ülkedeki mevcut aşılama planında yer almasına rağmen, ülkede acil kullanım onayı bulunmayan Sputnik V aşısından, Brezilya'nın 10 milyon doz satın almak üzere anlaştığı duyurulmuştu.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor