Merkel'den Afganistan açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, görev süresinin son ABD ziyaretini gerçekleştirdi. ABD Başkanı Joe Biden, Merkel ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. İki liderin gündeminde, Rusya ve Çin ile ilişkiler vardı. Merkel, Afganistan'daki gelişmelerle ilgili de konuştu.

16.07.2021 05:27 | Son Güncelleme : 16.07.2021 06:16

Beyaz Saray'da görüşen liderler, Rusya'dan AB'ye doğal gaz taşıyacak kuzey akım 2 projesi ve Çin ile ilişkileri görüştü.

Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Biden ve Merkel, Rusya'ya karşı ortak tutum sergileme konusunda mutabık kaldı.

Biden, "Kuzey Akım 2 ile ilgili endişelerimi yinelerken, Şansölye Merkel ve ben Rusya'nın komşularını tehdit etmek için enerjiyi bir silah olarak kullanmasına izin verilmemesi gerektiği konusunda anlaştık." açıklamasında bulundu.

Angela Merkel de iki ülkenin Kuzey Akım projesi ile farklı görüşlere sahip olduğunu ancak Rusya'ya karşı birlikte durduklarını vurguladı. İki lider, “Çin’in anti-demokratik adımlarına karşı” da birlikte hareket edeceklerini belirtti.

ABD Başkanı, Avrupa'ya uygulanan seyahat yasaklarının da ne kadar erken kaldırabileceklerini görüştüklerini dile getirdi. ABD ve Almanya arasındak ilişkiler eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde geriye gitmişti.

Biden ve Merkel, bundan sonraki süreçte ilişkileri tekrar güçlendirme sözü verdi. Almanya'da Eylül ayında yapılacak seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Merkel, görevde olduğu 16 yıl boyunca dört ABD başkanıyla çalışma fırsatı buldu.

AFGANİSTAN YORUMU

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Uzun yıllar boyunca, Afganistan'da birlikte çalıştık, belli bir dereceye kadar terörizm tehlikesini kontrol altına alabildiniz ancak ne yazık ki, görünmesini istediğimiz gibi bir ulus inşa edemedik." dedi.

KÜBA'YA İNTERNET

Küba'ya yardım yapılmasına ilişkin bir soru üzerine Küba'yı "başarısız bir devlet" olarak tanımlayan Biden, bu ülke halkına birkaç şekilde yardım etmeyi düşündüklerini söyledi.

Biden, bu yardımlar için gerekli koşulların oluşturulması ve hükümetin bu yardımları suiistimal etmemesi konusunda garanti verilmesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Biden, "Küba'da bir Kovid-19 sorunu var. Aslında, uluslararası bir organizasyonun bu aşıları uygulayacağından ve bunlara ortalama vatandaşların erişebileceği şekilde yapacağından emin olsam oraya önemli miktarda aşı vermeye hazırım. Sizin sormadığınız ama bizim düşündüğümüz şeylerden biri de internete erişimi kesmiş olmaları. Bu erişimi yeniden sağlamak için teknolojik yeteneğe sahip olup olmadığımıza bakıyoruz."

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor