Beyaz Saray 'START-3' iddiasını doğruladı: Rusya'ya teklifte bulunulacak

Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın, Rusya'ya, süresi şubatta bitecek "Yeni Stratejik Silahları Azaltma Antlaşması'nı" (START-3) 5 yıl daha uzatma teklifinde bulunmayı planladığını teyit etti.

22.01.2021 04:53 | Son Güncelleme : 22.01.2021 04:54

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında yeni yönetimin Rusya ile ilgili politikalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Biden'ın START-3'ü uzatmayı planladığına ilişkin iddialara yanıt veren Psaki, "ABD'nin Yeni START'ı 5 yıl daha uzatma niyetinde olduğunu teyit edebilirim." diye konuştu. 

Psaki, Biden'ın bu anlaşmayı ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun bulduğunu belirterek, "Yeni START, Rusya'nın nükleer gücünü kısıtlayan tek anlaşma." değerlendirmesinde bulundu. 

RUSYA'YA YÖNELİK GENEL POLİTİKA NE OLACAK?

Rusya'ya yönelik genel politikayla ilgili ise Psaki, "Rusya ile ABD'nin çıkarları doğrultusunda çalışsak da bu ülkeyi pervasız ve hasım eylemlerinden dolayı sorumlu tutacağız. Biden, İstihbarat Topluluğuna Solar Winds siber saldırısı ve Rusya'nın 2020 seçimlerine müdahalesi konusunda çalışma talimatı verdi. Aynı şekilde, Rusya'nın Aleksey Navalnıy'a yönelik kimyasal saldırı düzenlediği ve Afganistan'daki Amerikalı askerlerin öldürülmesi için Taliban'a para teklif ettiği iddialarını da araştıracağız." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor