Avusturya'da sınıfta maske zorunluluğuna karşı çıkan 3 öğretmen görevden alındı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, 3 öğretmenin, yeni tip (Kovid-19) önlemleri kapsamında sınıfta maske kullanma zorunluluğuna karşı çıktıkları gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

22.01.2021 11:37

Viyana Milli Eğitim Müdürlüğünden basına yapılan açıklamaya göre, başkentin 20. Bölgesinde bulunan bir okulda 3 öğretmenin bütün görüşmelere rağmen maske düzenlemesine karşı çıktıkları için haklarında inceleme başlatıldı.

Açıklamada, söz konusu öğretmenlerin yaklaşık 3 hafta önce görevden uzaklaştırıldığı belirtilerek konuya ilişkin inceleme devam ettiği için detaylı bilgi paylaşılamayacağı kaydedildi.

Eyalet genelinde yalnızca bu 3 öğretmenin Kovid-19 düzenlemesine uymadığı aktarılan açıklamada, bu kişilerin ders verdikleri okulda 400 öğrencinin tam zamanlı olarak eğitim gördüğü ifade edildi.

Avusturya'da salgınla mücadele kapsamında uygulanan ve 24 Ocak'ta sona ermesi öngörülen karantinanın 8 Şubat'a uzatılması kararlaştırılmıştı. 

HALK FFP2 MASKE TAKACAK

Yaklaşık bir aydır süren karantinanın 8 Şubat'a kadar uzatıldığı ülkede, özellikle İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19'un hızlı yayılan türüne karşı hükümet 25 Ocak'tan itibaren eczane, postane ve marketlerin yanı sıra toplu taşımada kumaş ya da tek kullanımlık cerrahi maske yerine daha güçlü bir koruma sağlayan "Filtering Face Piece 2 (FFP2)" (2. derecede koruma sağlayan filtreli) maskelerinin kullanılacağını duyurdu.

Diğer maskelere göre daha pahalı olan FFP2 maskeleri Avusturya'da ortalama 3 euro üzerinde satılırken, uzmanlar maskenin doğru kullanılmasının önemine işaret ederek, zarar görmüş, ıslak ya da nemli FFP2’lerin kullanılmaması uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar, maske kullanımında burun ve ağzın hava girmeyecek şekilde kapatılmasının önemine dikkati çekerek, maskelerin sıklıkla havalandırılması gerektiğini vurguluyor.

Bu arada, FFP2 maske kullanımının zorunlu olacağı yerlerde nasıl bir yaptırım uygulanacağına ilişkin henüz yetkililerden açıklama yapılmazken, maskelerin daha ucuza satın alınabilmesi için vergiden muaf tutulacağı duyuruldu. Hükümet, ihtiyaç sahibi kişilere maskelerin ücretsiz dağıtılacağını duyursa da bu kişilerin ücretsiz maskelere nasıl ulaşacağı bilinmiyor.

 

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor