Avusturalya'da sel bölgesini dev örümcek ağları kapladı

Geçtiğimiz hafta 200 binden fazla evi elektriksiz bırakan, ağaçları deviren rüzgar ve sel, Avustralya'nın Victoria eyaletinin Gippsland bölgesinde dev örümcek ağları oluşturdu. Kalın örümcek ağlarından oluşan görüntü ilgi çekti.

16.06.2021 13:55 | Son Güncelleme : 16.06.2021 13:58

Avustralya’nın Victoria eyaletinde geçen hafta meydana gelen sel felaketinin ardından kalın örümcek ağları ortaya çıktı. Victoria eyaletinin Gippsland bölgesinde meydana gelen örümcek ağı tabakası sel sularının çekilmesiyle fark edildi. Metrelerce uzayıp giden örümcek ağları çalılar, çimenler ve trafik levhalarını kapladı.

Sel sularından kurtulmaya çalışan örümceklerin yüksek zeminlere sığındıkları bu nedenle metrelerce sürüp giden kalın bir tabakanın ortaya çıktığı belirtildi. Uzmanlar "Balonlama" adı verilen bir süreçte, örümceklerin rüzgara ince ağlar attıklarını ve rüzgarın bu sayede örümcekleri havaya daha yüksek yerlere taşıdıklarını vurguladı.

Gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen görgü tanıkları, sosyal medyada paylaşımlar yaptı. Görüntüler Avustralya gündemine oturdu.

Öte yandan, sık sık şiddetli yağmur ve sel felaketlerinin yaşandığı Gippsland bölgesinde 2013 ve 2015 yıllarında da benzer görüntülerin kaydedildiği belirtildi.

Avustralya’nın Victoria eyaletinde etkili olan şiddetli rüzgar ve sel nedeniyle 200 binden fazla ev elektriksiz kalmış, hızı saatte yaklaşık 119 kilometreye ulaşan rüzgar ve sağanağın sele dönüştüğü Victoria’da bazı otoyollar ulaşıma kapanırken, ağaçlar devrilmiş, söz konusu olumsuz hava şartları nedeniyle can kaybı yaşanmamıştı. 

Kaynak: İHA

Sıradaki Haber Yükleniyor