Avrupa'da bir ilk! Avusturya'da aşı zorunlu hale getirildi

koronavirüs
Avrupa'da bir ilk! Avusturya'da aşı zorunlu hale getirildi

Avusturya Parlamentosu’nda yapılan oylamada, 33 hayır oya karşılık 137 oyla ülkede koronavirüse karşı aşı zorunlu hale getirildi. Uygulamanın 1 Şubat’tan itibaren başlaması beklenirken, Avusturya, aşı zorunluluğu getiren ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu.

Avusturya, Covid-19’a karşı aşı zorunluluğu getiren ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

PARLAMENTODA 137 OYLA KABUL EDİLDİ

Avusturya Parlamentosu’nda bugün yapılan oylamada, Covid-19’a karşı aşı zorunluluğu 33 hayır oyuna karşı 137 evet oyuyla kabul edildi. Aşı zorunluluğun parlamentoda kabul edilmesinin ardından uygulamanın 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Aşının, 18 yaşından küçükler, hamileler ve tıbbi muafiyeti olanlar dışında 18 yaş üstü herkes için zorunlu olduğu ifade edildi. Aşı zorunluluğu ile ilgili yasa, geçtiğimiz pazartesi günü parlamentonun sağlık komisyonu tarafından onaylanmıştı.

"AŞI, TOPLUMUMUZUN ÖZGÜRLÜĞE ULAŞMASI İÇİN BİR FIRSATTIR"

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer oylamadan önce basına verdiği demeçte, "Aşı, toplumumuzun kalıcı ve sürekli bir özgürlüğe ulaşması için bir fırsattır, çünkü virüs bizi daha fazla kısıtlayamaz" dedi.

Avusturya Özgürlük Partisi (FPOe) lideri Herbert Kickl ise yaptığı açıklamada, aşı zorunluluğu ile ilgili yasaya karşı çıkarak, yasanın "Avusturya’da totaliterliğe giden yolu açtığını" iddia ederek, yeni yasayı hiçe sayarak aşılamayı reddetmeye devam edeceğine belirtti.

YASAYA UYMAYANLARA 3 BİN 600 EURO PARA CEZASI

Yasaya uymayanlara 15 Mart’a kadar para cezası kesilmeyeceği, bu süreçte yeni yasa ve aşıların koruyucu etkisi hakkında vatandaşların bilgilendirileceği belirtildi. 15 Mart’tan itibaren ise yasayı ihlal edenlere 3 bin 600 euroya kadar para cezası kesilebilecek.

NÜFUSUN YÜZDE 72'Sİ TAM AŞILI

Avusturya’da salgının başından bu yana 1 milyon 503 bin 668 kişide Covid-19 tespit edilirken, 13 bin 956 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Avusturya’da nüfusun yaklaşık yüzde 75’i en az bir doz, yüzde 72’si ise Covid-19’a karşı tam aşılı olduğu belirtildi.

 

Kaynak: İHA

Avusturya avrupa koronavirüs koronavirüs aşısı Avusturya'da aşı zorunlu hale getirildi