Almanya'da 1 günde rekor vaka!

Almanya'da son 24 saatte yeni bir rekor kırılarak, 7 bin 334 kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.

16.10.2020    12:18

Almanya’daki Kovid-19 vaka sayılarını resmi olarak açıklama yetkisi bulunan Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısının son 24 saatte 7 bin 334 arttığını bildirdi.

Bu rakam, virüsün Almanya'da ortaya çıktığı günden itibaren "rekor bir rakam" olarak kayıtlara geçti.

Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 24 kişinin öldüğü ifade edilen açıklamada, Almanya genelinde vaka sayısının 348 bin 557'ye ve virüs nedeniyle ölenlerin sayısının ise 9 bin 734'e yükseldiği belirtildi.

655 kişinin Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi gördüğü, bunlardan 329'unun ise entübe durumunda olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısının da 287 bin 600'e ulaştığı kaydedildi.

Vaka sayılarındaki artışın nedeninin, geçen haftalarda günde 400 bin yapılan test sayısının, günlük 1 milyon 200 bine çıkması olarak gösteriliyor. Koronavirüs vaka sayılarının yükselmesiyle Federal Sağlık Bakanı (CDU) Jens Spahn'a, 31 Mart 2021 tarihine kadar ülkeyi salgın riskinden koruması için yeni ek yetkiler verileceği belirtildi.

MERKEL ENDİŞELİ

Aralarında Müslüman ve Hristiyan cemaatlerin temsilcilerinin de olduğu yaklaşık 50 temsilci ile görüşen  Almanya Başbakanı Angela Merkel, son günlerde artış gösteren koronavirüs vaka sayılarından duyduğu endişeyi dile getirdi. İkinci bir dalganın sağlık ve ekonomi sistemini olumsuz etkileyeceğine değinen Merkel, "Koronavirüs vaka sayıları endişe verici düzeyde yükselmektedir. Bu artışı önlemeliyiz" ifadelerini kullandı.

HOLLANDA VE FRANSA 'RİSKLİ BÖLGE'

Alman hükümeti, tüm Hollanda ve Fransa'yı "riskli bölge" ilan etti. İki ülkede artan yoğun vaka sayısı nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, artan vaka sayılarından endişe duyduğunu belirterek, "İkinci bir dalgayı ne sağlık sistemi olarak ne de ekonomik olarak kaldıramayız." ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: DHA

Sıradaki Haber Yükleniyor