Afganistan'dan çekilen Almanya, litrelerce alkolü ülkesine taşıyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın 11 Eylül'ün yıl dönümüne kadar Afganistan'daki tüm Amerikan askerlerinin çekileceğini açıklamasından kısa bir süre sonra Amerikan ordusu çekilmenin yüzde 44'ünü tamamlanmıştı. Alman ordusunun Afganistan'dan çekilme sürecinde ise 65 bin kutu bira da ülkeye getirilecek

08.06.2021 09:44 | Son Güncelleme : 08.06.2021 12:10

Eski ABD Başkanı Donald Trump görevinin son günlerinde Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e indirmişti ancak 20 Ocak'ta görevi devralan Başkan Joe Biden 1 Mayıs tarihine uyamayacağını açıklamış ve ardından 1 Mayıs'tan başlamak üzere 11 Eylül'ün yıl dönümüne kadar tüm ABD askerlerinin çekilmiş olacağını açıklamıştı, Amerikan ordusu çekilmenin yüzde 44'ünü tamamladı.

ABD birlikleri, götüremedikleri ya da Afgan ordusuna vermedikleri her şeyi ya yok ediyor ya da parçalayarak hurdacılara satıyor. Tamir edilemeyecek durumdaki ekipmanlar, ABD ordusu tarafından parçalanarak militanların eline geçmemesi için güvenlik önlemi alınıyor.

ALMANYA LİTRELERCE ALKOLÜ ÜLKESİNE TAŞIYOR

ABD ordusunun çekilme sırasında aldığı bu tedbirler tepki çekerken, Alman ordusundan da ilginç bir adım geldi. Almanya, nisan ayında yaklaşık 1100 askerinin bulunduğu Afganistan’dan askerlerini 4 Temmuz itibariyle geri çekme kararı almıştı.

Afganistan'dan çekilme sürecinde Alman ordusu askerlerine konulan alkol yasağı nedeniyle Berlin, litrelerce birayı da ülkeye taşıyor. Operasyon Komutanlığı'nın açıklamasında ise, askerlerin, kullanılamayacak olan bu alkolü yasal ve dini gerekçelerle yerel kuvvetlere satmasının da yasak olduğu kaydedildi.

Der Spiegel'de yer alan habere göre, çekilme sürecinde askerlerin alkol kullanması yasaklanırken alınan karar çerçevesinde yaklaşık 20 bin litre bira (65 bin kutu bira), 340 şişe şarap ve sekt (köpüklü şarap) ve belirtilmeyen miktarda shandy, Almanya'ya geri yollanıyor.

Afganistan'daki Alman ordusu birliklerinin komutanı Tuğgeneral Ansgar Meyer, yaptığı açıklamada askerlere, ülkeden çekilmenin son aşamasında alkol yasağı konulduğu bilgisini verdi. Kararın, askerleri hedef alabilecek saldırılara karşı tedbir amacıyla alındığı belirtildi.

ABD DE TEÇHİZATLARI YOK ETMİŞTİ

ABD'li yetkililer, Afganistan'dan çıkarılan ekipmanların çoğunun asla geride bırakılmaması gereken hassas teçhizatlar olduğunu belirtiyor. Helikopter, askeri araç, silah ve mühimmat gibi diğer ekipmanların ise Afganistan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçlerine teslim edileceği belirtiliyor. ABD'li askeri bir yetkilinin açıklamasına göre Afganistan'da şu ana kadar yaklaşık 1300 parça ekipman imha edildi.

ABD ve NATO, Afganistan'ın güvenliğini Afganlara devrettiği 2014'te binlerce askerin çekilmesi sırasında da aynı uygulamayı yapmıştı.

Her ne kadar bu ekipmanlar hurdacılara para kazandırsa da Afganlar bu imha işlemini "ülkeye ihanet" olarak değerlendiriyor.

 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor