x

Haber Global

ABD Yüksek Mahkemesi Trump'a onay verdi

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Donald Trump yönetiminin ülkeye alınan Orta Amerikalı sığınmacı sayısına sınırlandırılma getirilmesi talebini onayladı.

12.09.2019 - 04:20

A -

A +

ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Donald Trump yönetiminin ülkeye alınan Orta Amerikalı sığınmacı sayısına sınırlandırılma getirilmesi talebini onayladı. Buna göre Honduras, Guatemala ve El Salvador gibi ülkelerden gelen sığınmacıların ABD'ye girmesi zorlaşacak.

Yüksek Mahkeme'nin yeni kararıyla, söz konusu ülkelerden gelen göçmen ve sığınmacı alımında büyük bir düşüş yaşanacak. Ayrıca karara göre, Orta Amerika ülkelerinde yaşayan ancak ikinci bir ülke üzerinden ABD'ye giriş yaparak sığınma başvurusunda bulunan göçmenlerin de reddedileceği kaydedildi. 

İLTİCA BAŞVURUSU YAPANLARIN MEKSİKA'DA BEKLETİLMESİ KANUNA UYGUN GÖRÜLDÜ

Başkanlık kampanyası zamanında ABD'ye yapan iltica ve göçmenlik akımını büyük ölçüde bitireceği sözü veren Trump, Orta ve Güney Amerika'dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

Bu kararın ABD yasalarına ve insan haklarına aykırı olduğu tartışılırken, federal temyiz mahkemesi, Trump'ın iltica başvurusu yapan göçmenleri Meksika'da bekletmesinin kanuna uygun olduğuna karar verdi.

TRUMP'TAN İLK YORUM

Karara dair sevincini Twitter'dan paylaşan Trump, "Sınır ilticasında nüyük bir ABD Yüksek Mahkemesi kazanımı!" ifadelerini kullandı. Yüksek Mahkeme tarafından alınan söz konusu karar, Honduras, Guatemala ve El Salvador gibi ülkelerden sığınmacı alınmasını engelleyeceği sözü veren Trump için zafer olarak nitelendirildi.

Son Güncelleme : 12.09.2019 - 19:24
Sıradaki Haber Yükleniyor