x

Haber Global

11 ABD Başkanı'na hizmet vermişti, koronavirüs kurbanı oldu

Beyaz Saray'da 55 yıl boyunca 11 ABD başkanına hizmet veren Wilson Roosevelt Jerman 91 yaşında nedeniyle hayatını kaybetti, ABD eski başkanlarından George W. Bush, Hillary Clinton ve eski First Lady Michelle Obama üzüntülerini dile getirdi.

22.05.2020 - 12:09

A -

A +

Beyaz Saray'da çalışmaya 1957 yılında temizlikçi olarak başlayan Wilson Roosevelt Jerman, 1960 yılında ABD eski başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi Jackie Kennedy tarafından uşak olarak atandı, 1960 yılından 2012 yılına kadar 11 ABD başkanına hizmet etti.

Torunu Shanta Taylor Gay, dedesi Wilson Roosevelt Jerman'ın 91 yaşında koronavirüs nedeniyle dün hayatını kaybettiğini duyurdu. Torunu, "Sessiz ama sert bir adamdı. Vermek, asla zahmette bulunmamak, şikayet etmemek gibi özellikleri vardı. Her zaman kutsanmış bir hayat yaşadığını söylerdi" açıklamasında bulundu. 

Torunu Jamila Garrett ise, "Bush ailesiyle çok yakındılar. İlişkileri George H. W. Bush'ın 1989'da iktidara gelmesiyle başladı. George W. Bush döneminde de yakın ilişki devam etti" dedi.

ABD eski Başkanı George W. Bush ve First Lady Laura Bush, "Sevgili dolu bir insandı. Beyaz Saray'daki görevimizde sabah erkenden ayrıldığımızda son kez onu görüyor ve gece yarısı döndüğümüzde yine ilk kez onu görüyorduk" mesajı yayınladı.

ABD eski başkanlarından Bill Clinton'ın eşi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, 91 yaşında yaşamını yitiren Jerman'la ilgili bir mesaj yayınladı. Hillary Clinton, "Bill ve ben, Wilson Roosevelt Jerman'ın 91 yaşında Covid-19'dan yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duyduk. Jerman Beyaz Saray'da 11 farklı başkanla çalıştı ve orayı herkes için evi yaptı. Sevdiklerine sabır diliyorum" dedi.

ABD eski başkanlarından Barack Obama'nın eşi Michelle Obama da, Jerman'ın ölümüyle ilgili bir mesaj yayınladı. "Benim Hikayem" ismiyle yayımlanan kitabındaki bir fotoğrafla Jerman hakkındaki düşüncelerini dile getiren Michelle Obama, "Onu tanıdığımız için çok mutluyuz. Nezaket ve hizmetiyle, Beyaz Sarayı sadece bizim için değil, on yıllar boyunca diğer başkan ve eşlerine de ev yaptı" şeklinde konuştu.

1960'tan 2012 yılına kadar 11 ABD başkanına hizmet eden Jerman, 2012 yılında ABD eski Başkanı Barack Obama döneminde emekliye ayrıldı. Obama, emekli olduktan sonra Jerman'ı hizmetlerinden dolayı ödülle onurlandırdı. 

Son Güncelleme : 22.05.2020 - 15:46
Sıradaki Haber Yükleniyor