Yeni bir kedi türü ortaya çıktı!

Haber Merkezi
Kedi Bilim Haberleri Finlandiya
Yeni bir kedi türü ortaya çıktı!

Finlandiya'da Helsinki Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı kendine özgü özelliğe sahip yeni bir kedi türü keşfetti.

Siyah ve beyaz renklerden oluşan tüy rengi deseni smokini andıran bu türü Finlandiyalı araştırmacılar tarafından benzersiz olarak nitelendirildi.

Bu kedi türüne tuzlu meyan köküne atıfta bulunarak 'Salmiak' adı verildi.

Animal Genetics dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre bu varyantın benzeri görülmemiş bir genetik mutasyondan kaynaklandığı öne sürüldü.

Bu kediler, Finlandiya'da ilk kez 2007 yılında görülmeye başladı. Ülke halkı tarafından rengi nedeniyle fark edilen kediler genelde beyaz kuyrukları ve yeşil ya da sarı gözleriyle dikkat çekiyor. Boyun altı beyaz olan bu kedilerin vücut altı renkleri aşağıya doğru inildikçe yavaş yavaş siyahlaşıyor. Bu kedilerin boynu, göğsü, göbeği ve patileri tamamen beyaz.

Kan örnekleri alınan kedilerin 4'ünün DNA'sı analiz edildi. Başlangıçta kürk rengini açıklayan bir mutasyon bulanamadı ancak genom diziliminde çeşitli hayvanlarda renklenme için gerekli olan KIT genindeki varyantlardan kaynaklandığı tespit edildi. Sadece iki Salmiak kedisinin KIT genlerinin ilk dizilimi herhangi bir varyantı ortaya çıkarmadı.

Bulgularını genişletmek isteyen bilim insanları 180 Fin kedisinin genetiğini daha analiz etti. Mutasyonun iki kopyasına sahip kedilerin ayırt edici bir yapıya sahip olduğu, diğer kedilerin ise tek bir kopyaya sahip olduğu ya da hiç olmadığı ortaya çıkarıldı. Yani bir kedinin salmiak olması için hem anne hem de babasından mutasyonun iki kopyasını birden alması gerekiyor.

Bu varyantın resesif olduğu ve her iki ebeveyn tarafından da taşınması gerektiği de doğrulandı.

Henüz Salmiak kedisinin kedilerin soy kayıtlarına geçirilip geçirilmeyeceği bilinmiyor ancak Finlandiya'da çok popüler olduklarını söyleyebiliriz.