Apple, Amazon, Facebook ve Twitter dahil birçok siteye siber saldırı: 26 milyondan fazla hesap çalındı

Bilgisayar korsanları, üç milyon cihazdan ödeme bilgilerini aldıktan sonra Amazon, Apple, Facebook ve diğer teknoloji devlerinden 26 milyon oturum açma bilgisini de ele geçirdi.

11.06.2021 14:39

Günün erken saatlerinde hackerlar; Amazon, Apple ve Facebook gibi platformlar da dahil olmak üzere sosyal medya ve teknoloji devlerine dünya genelinde siber saldırı gerçekleştirdi. 

3.25 milyondan fazla cihazda açılan oturumlara yönelik saldırıda, 26 milyondan fazla kullanıcının ödeme bilgileri de dahil olmak üzere tüm hesap bilgileri çalındı.

Siber güvenlik sağlayıcısı NordLocker tarafından ifşa edilen kötü amaçlı yazılım saldırısının Windows işletim sistemli bilgisayarları hedef aldığını ortaya çıkardı.

Olayı araştıran siber güvenlik uzmanları, çalıntı kişisel bilgilerle dolu 1.2 terabaytlık bir veritabanının bulunduğunu belirtiyor.

Öte yandan, kullanıcı hesapları hedef alınan diğer firmalar arasında eBay, Instagram, Netflix, Paypal, Roblox, Steam, Twitch ve Twitter yer alıyor.

NordLocker, kötü amaçlı yazılımın e-posta ve Adobe Photoshop 2018’in ön yüklemeli sürümleri ve bir dizi bilgisayar oyunu da dahil olmak üzere yasa dışı yazılımlar aracılığıyla iletildiğini tespit etti.

Rapora göre çalınan veriler arasında; 1 milyon resim, 650.000 Word ve pdf dosyası dahil olmak üzere 6,6 milyon masaüstü dosya yer alıyor.

Sıradaki Haber Yükleniyor