x

Haber Global

Koronavirüs (Corona virus) olduğumu nasıl anlarım? Koronavirüs nasıl anlaşılır?

Sosyal medyada bir anda yere düşüp bayılan insan videolarının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün belirtilerinin nasıl başlayıp devam ettiğini açıkladı. Peki koronavirüs nasıl anlaşılır? İşte detaylar...

25.03.2020 - 21:21

A -

A +

Dünyada ve Türkiye'de giderek yayılan koronavirüs vakalarının ardından birçok insan koronavirüs belirtilerini araştırmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sosyal medyada yayılan yere düşüp bayılma videolarına itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. Bakan Koca koronavirüs belirtilerinin ise, grip gibi başladığını daha sonra nefes darlığı olarak devam ettiğini ve yoğun bakıma kadar bu sürecin devam ettiğini açıkladı.  

KORONAVİRÜS NASIL ANLAŞILIR?

Kovid-19 salgınının Türkiye'de giderek artmasıyla beraber birçok insan, "Koronavirüs olduğumu nasıl anlarım?", gibi soruları internet ortamında aratmaya başladı.

İşte Uzmanların açıklamaları doğrultusunda gün gün koronavirüs belirtileri

1-3. gün: Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar. Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir. Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

4. gün: Boğaz ağrısı şiddetlenir. Ses boğuklaşır. Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir. Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.

5. gün: Boğaz ağrısı şiddetlenir. Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir. Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur. Eklem ağrıları görülür.

6. gün: Kuru öksürük başlar. Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir. Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar. Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır. İshal ve kusma şiddetlenir.

7. gün: Ateş 38 dereceye yükselir. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

8. gün: Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir. Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir. Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.

9. gün: Tüm belirtiler şiddetle artar. Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir. Bu belirtilere sahipseniz hemen tıbbi yardım alın.

Sıradaki Haber Yükleniyor