Zika Virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Aedes sivrisineği hastalıkları nasıl bulaştırır?

Sağlık Haberleri
Zika Virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Aedes sivrisineği hastalıkları nasıl bulaştırır?

Havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak seyretmesi nedeniyle sivrisineklerin hastalık bulaştırma riski sürüyor. Sivrisinek kaynaklı birçok hastalık bulunurken, bunlardan biri de Zika virüsü. Aedes sivrisinek ısırığı belirtileri araştırılmaya başlandı. Peki, Zika virüsü ve belirtileri nelerdir?

Uzmanlar, Türkiye'de 7 cinse ait toplam 62'den fazla sivrisinek türünün olduğunu belirtirken, son günlerde İstanbul'da zika virüsü bulaştıran Aedes sivrisinek türünün arttığı açıklandı. Peki, Zika virüsü nedir, nasıl bulaşır? İşte Zika virüsü belirtileri ile ilgili detaylar...

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali (küçük kafa) olarak da tanımlanan bu hastalık, “Aedes aegypti” cinsi sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılıyor.

Zika Virüsü nedir

Mikrosefali ile doğan bebeklerin kafaları normalden 31.5-32 santimetre daha küçük. The New York Times’ın haberine göre, ilk olarak Uganda’da 1947’de Zika Ormanları’nda ortaya çıkan virüsün Afrika ve Asya’da da görüldüğü biliniyor.

ZİKA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Zika virüsü “ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı” gibi belirtiler gösteriyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC),Zika’ya ilişkin açıklamasında virüsün bulaştığı kişilerde semptomların yaklaşık bir hafta içinde ortaya çıktığını ve kanda birkaç gün duran virüsün bazı kişilerde daha da uzun kaldığını ifade etti.

Zika virüsü bulaşmış kişilerin %50 ila %80'inin semptom göstermediği tahmin edilmektedir.

Varsa, semptomlar 3 ila 14 günlük bir kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar. Onlar tarafından tezahür ettirilir:

Deri döküntüsü

Kaşıntı

Ateş

Kas ve eklem ağrıları

Baş ağrısı

Zika Virüsü nedir

ZİKA VİRÜSÜ TEDAVİSİ VAR MI?

Bilim insanları Zika virüsü için spesifik bir ilaç veya aşı olmadığını öne sürüyor. Ateş ve vücut ağrılarını azaltmak için asetaminofen gibi ilaçlar önerilir. Diğer öneriler ise bol sıvı tüketmek ve bol bol dinlenmek.

AEDES SİVRİSİNEĞİ HANGİ HASTALIKLARI BULAŞTIRIR?

Aedes aegypti, sarı humma sivrisineği, dang humması, chikungunya, Zika humması, Mayaro ve sarı humma virüsleri ve diğer hastalıkları yayan bir sivrisinektir.

ZİKA VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Sağlıklı yetişkinlerde hafif seyreden Zika virüsünde en büyük risk faktörünü hamilelik sırasında anne adayının enfekte olması sonucu kan dolaşımı aracılığıyla virüsün anne karnındaki bebeğe bulaşma ihtimali oluşturur. Bu durumda, gelişme dönemindeki bebekte mikrosefali (baş küçüklüğü), beyin gelişiminin engellenmesi, büyüme ve gelişme geriliği görülebilir. Bazı durumlarda, bu virüs düşük ve hatta ölü doğuma neden olabilir.

Kaynak: Haber Global

Zika Virüsü nedir Zika Virüsü belirtileri nelerdir Aedes sivrisineği