Topal Osman Ağa kimdir ne zaman, nasıl vefat etti? İşte Topal Osman Ağa'nın hayat hikayesi...

MHP Devlet Bahçeli Giresun TBMM
Topal Osman Ağa kimdir ne zaman, nasıl vefat etti? İşte Topal Osman Ağa'nın hayat hikayesi...

Topal Osman Ağa kim sorusu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Mücadele Kahramanı Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi vermesinin ardından merak edildi. Peki, Topal Osman Ağa kimdir, neden ve ne zaman öldü?

Topal Osman Ağa ile ilgili aramalar gündemdeki konulardan kaynaklı olarak merak ediliyor. Konuyla ilgili olarak TBMM’ye Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Bu gelişme sonrasında hayatıyla ilgili detaylar merak edildi.

TOPAL OSMAN AĞA KİMDİR?

Topal Osman Ağa 1883 yılında Giresun'da dünyaya geldi. Çepniler'dendir. Babası fındık tüccarı Feridûnzâde Hacı Mehmet Efendi’dir.

Gençliğinde aile işlerine yardımcı oldu, bir kereste fabrikasına ortak oldu; evlendi ve iki oğlu oldu. Babası askerlik bedelini ödemesine rağmen gönüllü birlik oluşturarak savaşa katıldı. Savaşta göstermiş olduğu başarılarından dolayı yarbaylık rütbesine kadar yükseldi.

topal osman

Balkan Harbi'nde Osmanlı Ordusu'na gönüllü olarak katıldı. Çatalca cephesinde savaştı. Bu savaş sırasında sağ diz kapağından yaralandı, topal kaldı ve böylece Topal lakabını edindi.

TOPAL OSMAN AĞA NEDEN, NE ZAMAN VEFAT ETTİ?

Topal Osman Ağa Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanıdır. Kurtuluş Savaşı'nda yararlıklar göstermiş, 1923'te Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey cinayetinin azmettiricisi olduğuna karar verilince hakkında tevkif kararı verilmiş.

1 Nisan 1923 gecesi Papazın Bağı’ndaki evinde kıstırılan Topal Osman Ağa çıkan çatışma neticesinde yaralı olarak ele geçirilmiş, savunma yapmak imkanına sahip olamadan öldürülmüştür.

Topal Osman Ağa kimdir Topal Osman Ağa ne zaman vefat etti Topal Osman Ağa nasıl vefat etti MHP Lideri Devlet Bahçeli