Tahrik indirimi nedir? Haksız tahrik indirimi hangi şartlarda verilir?

anayasa mahkemesi son dakika

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili davada sanık Cemal Metin Avcı, mahkeme 'haksız tahrik' olduğuna karar vererek tutuklu sanık Metin Avcı'ya 23 yıl ceza verildi. Peki, tahrik indirimi nedir, hangi şartlarda verilir?

Muğla'da bir üniversite öğrencisi olan Pınar Gültekin'i boğmasının ardından bir varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın, 'canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme' suçundan yargılanmış olduğu davada büyük bir kesimin beklediği nihayet karar çıktı... Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime gitmesi neticesinde 23 yıl hapis verdi. Bu Pınar Gültekin davasında yaşanan son dakika gelişmenin ardından tahrik indirimi nedir? sorusunun yanıtı merak konusu. İşte konuyla ilgili merak edilenler...

TAHRİK İNDİRİMİ ( HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ) NEDİR?

Haksız tahrik, kişinin haksız bir fiilin kendisinde meydana getirmiş olduğu hiddet ya da şiddetli elemin etkisi altında suç işlemesi durumunda ceza sorumluluğunu azaltan bir ceza indirimi nedeni olarak ifade edilebilmektedir.

Haksız tahrik etkisi altında suç işleyen kişinin kusur yeteneğinde bir azalma söz konusudur. Kusur yeteneğinde azalma meydana gelen fail, haksız tahrik altında suç işlediğinden ceza indiriminden yararlanır.

tahrik indirimi pınar gültekin

HAKSIZ TAHRİK ŞARTLARI

TCK md. 29, haksız tahrik şartlarına ayrıntılı yer vermeden, “haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimsenin” ceza indiriminden yaralanacağını kabul etmiştir. Haksız tahrikin derecesi yapılacak ceza indirimi oranını da belirleyecektir.

Uygulamada Yargıtay kararlarıyla belirlenmiş olan haksız tahrik şartları şunlardır:

- Haksız Tahrik Oluşturan Bir Fiil Bulunmalı

- Haksız Tahrike Neden Olan Fiil “Haksız Bir Fiil” Olmalı

- Haksız Tahrik Teşkil Eden Fiil Faile Yönelik Olmalıdır

- Fail, Öfke veya Şiddetli Elemin Etkisi Altında Kalmalı

- İşlenen Suç, Öfke ve Elemin Oluşturduğu Ruhi Durumun Sonucu Olmalı

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİM ORANI

Haksız tahrik altında suç işleyen kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine onsekiz yıldan yirmidört yıla ve müebbet hapis cezası yerine on iki yıldan onsekiz yıla kadar hapis cezası verilir.

Diğer durumlarda verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirilir (TCK md. 29). Örneğin, haksız tahrik altında kasten adam öldürme suçu işleyen kişi tahrikin derecesine göre 12 yıl ile 18 yıl arasında cezalandırılır. Adam yaralama suçu işleyen kişinin belirlenen temel cezası 1/4 ile 3/4 arasında indirilir.

Bazı suçların haksız tahrik altında işlenmesi halinde ceza verilmemesini öngören özel düzenlemeler vardır. Örneğin, karşılıklı hakaret halinde taraflardan birine veya her ikisine ceza verilmeyebilir. TCK, Hakaret Suçu açısından haksız tahrik kurumunu özel bir hükümle düzenlemiştir.

Kaynak: Haber Global

Tahrik indirimi nedir Haksız tahrik indirimi şartları Pınar Gültekin Pınar Gültekin davası Pınar gültekin son dakika Cemal Metin Avcı mahkeme indirim