Son dakika: 'FORMASYON KALKTI MI?' İşte Danıştay'ın çok konuşulacak formasyon kararı

YÖK
Son dakika: 'FORMASYON KALKTI MI?' İşte Danıştay'ın çok konuşulacak formasyon kararı

Pedagojik formasyon ile ilgili son dakika haberler konuyla ilgili kişilerce yakından takip ediliyor. Eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmesi için pedagojik formasyon alması gerekiyor. Peki, Pedagojik formasyon iptal mi oldu? Danıştay formasyon kararı nedir?

Pedagojik formasyon kalktı mı? sorusu dünle birlikte bugünün en çok konuşulan konularından birisi olmuş durumda. Bazı üniversiteler tarafından eğitim fakültesi mezunu olmayan öğrenciler için formasyon kontenjanı açılmış, bu durum da yargıya taşınmıştı. Formasyon sürecine yönelik Danıştay'ın kararı belli oldu. Bu gelişmelerin ardından formasyon hakkında bazı sorular gündeme geldi. Peki, formasyon kalktı mı? Pedagojik formasyon iptal mi oldu? Danıştay formasyon kararı nedir? İşte cevaplar....

FORMASYON KALKTI MI danıştay

DANIŞTAY'DAN KARAR: PEDAGOJİK FORMASYON KALKTI MI?

Yüksek Öğretim Kurulunca 27/09/2021 tarihinde yayımlanan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar doğrultusunda YÖK'ün üniversitelerde verdiği Öğretmenlik Pedagojik Formasyon Eğitimine ilişkin Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği'nin, 2021 Ekim ayında Danıştay Dairesinde yapmış olduğu yürütmeyi durdurma ve formasyon iptaline dönük başvuruda Danıştay ara karar yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Buna göre halen süren pedagojik formasyon eğitimi ve sonraki uygulamaların söz konusu yürütmeyi durdurma kararının hukuki etkisine binaen yasal dayanağı ortadan kalkmıştır.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada; "Üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyesi yeterliliği, eğitimin niteliği, illerde Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı gibi hususların da göz önünde bulundurularak başlatılması mümkün olabilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Haber Global

FORMASYON KALKTI MI Son dakika formasyon Danıştay Pedagojik formasyon Pedagojik formasyon iptal mi oldu Danıştay formasyon kararı nedir Danıştay formasyon kararı nedir