Son dakika Erdoğan açıkladı! Üniversite öğrenci affı çıktı mı? Öğrenci affından kimler yararlanabilir?

Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika
Son dakika Erdoğan açıkladı! Üniversite öğrenci affı çıktı mı? Öğrenci affından kimler yararlanabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti grup toplantısında gerçekleştirdiği açıklamaların ardından öğrenci affı konusu araştırma konusu oldu. İşte Öğrenci affı ile ilgili son dakika gelişmeler...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğrenci affı ile ilgili açıklamalarından sonra bu konu araştırma konusu olmuş durumda. Öğrenci affı ile ilgili detaylar yapılan son açıklamalar ardından merak ediliyor. Çeşitli nedenlerle üniversiteyi bırakan öğrenciler, öğrenci affı sayesinde yeniden okula dönme şansına sahip oluyor. İlk olarak 2018 yılında hayata geçirilen uygulamaya yönelik yeni çalışmalar devam ediyor. Peki Öğrenci Affı nedir, ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Öğrenci Affı son durum nedir?

Son dakika Erdoğan öğrenci affı açıklaması

ÖĞRENCİ AFFI NEDİR?

Çeşitli sebeplerle üniversiteyi bırakan öğrenciler, öğrenci affı ile birlikte yeniden okula dönme şansına sahip oluyor. İlk olarak 2018 yılında hayata geçirilen uygulamaya dair yeni çalışmalar devam ediyor.

Lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsayan öğrenci affı; programı kazandığı ya da başladığı halde kayıt işlemi yapmayan ya da herhangi bir nedenden okulla ilişiği kesilen öğrencilerin okula geri dönmesini sağlayan bir düzenleme.

ERDOĞAN'DAN ÖĞRENCİ AFFI AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AK Parti Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalar... Erdoğan'ın açıklamalarının arasında dikkat çeken öğrenci affı ile ilgili ifade ettiği sözler şu şekilde:

"Aziz milletim, değerli milletvekili arkadaşlarım sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. TBMM Komisyon ve Genel Kurul faaliyetlerinde sizlere rabbimden muvaffakiyetler diliyorum.

Tüm gençlerimize bir müjde vermek istiyorum. Kamuoyunda öğrenci affı diye bilinen teklifi önümüzdeki günlerde meclisimizin takdirine sunuyoruz." Bununla birlikte yüksek lisans, lisans, doktora seviyesinde ve okulu bırakmış zorunda kalan öğrencilere belirli şartlarda okullara dönüş yolunu açıyor.

ÖĞRENCİ AFFI KİMLERİ KAPSIYOR, ŞARTLARI NELER?

Yüksek lisans, doktora ve lisans öğrencilerini kapsayacağı belirtilen 2022 Öğrenci affı şartları henüz belli olmasa da 2018 yılında çıkarılan afta;

"7143 sayılı kanunla kabul edilen Öğrenci Affı; terör suçundan hüküm giyenler, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayan yükseköğretim kurumlarının bütün öğrencilerini" kapsadığı açıklaması ile duyurulmuştu.

Kaynak: Haber Global

Öğrenci affı çıktı mı Öğrenci affından kimler yararlanabilir Erdoğan öğrenci affı açıklaması Yüksek lisans öğrencisi aftan yararlanabilir mi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan