Memur sakal bırakabilir mi? Kılık kıyafet yönetmeliği değişti mi? Memurun sakal uzatması serbest mi?

Danıştay resmi gazete
Memur sakal bırakabilir mi? Kılık kıyafet yönetmeliği değişti mi? Memurun sakal uzatması serbest mi?

Memur sakal bırakabilir mi? Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların sakal bırakabilmesinin serbest olup olmadığı araştırılıyor... Peki, memur sakal bırakabilir mi? Kılık kıyafet yönetmeliği değişti mi? Memurun sakal uzatması serbest mi? Danıştay sakal kararı... İşte son gelişmeler...

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların sakal bırakmasının yasak olduğu biliniyordu. Hatta kamu kurumları isterse sakal bırakmaya ceza verebiliyor fakat bu halde de cezanın iptali için dava açılabiliyordu. O davalardan birisi de emsal bir karara vesile oldu.

Sakal uzattığı için uyarma cezası alan memurun kararın iptali için açtığı dava reddedildi. Reddedilen dava sonrası, davacı, kararı temyize götürdü.

Peki memurların sakal bırakması serbest mi oldu? Memur sakal bırakabilir mi?

Memurların sakal bırakabilmesine yönelik alınan karar merak konusu. Binlerce memur kılık kıyafet yönetmeliğinde değişiklik olup olmadığı merak ediliyor.

Kılık Kıyafet Yönetmeliği sakal

İşte memurun sakal uzatması için verilen Danıştay sakal kararı...

MEMURA SAKAL BIRAKMAK SERBEST Mİ OLDU?

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nde yer alan "sakal kesme" zorunluluğunun üst hukuk normlarına uygun olmadığına karar vermişti.

Sakal uzattığı için uyarma cezası alan memurun kararın iptali için açtığı dava reddedildi. Bunun üzerine davacı, kararı temyize götürdü.

Danıştay temyiz talebini kabul ederek ilgili yönetmelikteki "Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılamaz" ibaresinin kaldırılmasına karar verdi.

Karar düzeltme talebinin reddedilmesiyle birlikte, sakal resmen serbest hale gelmiş oldu.

Kaynak: Haber Global

Memur sakal bırakabilir mi Kılık kıyafet yönetmeliği değişti mi Memurun sakal uzatması serbest mi Kılık Kıyafet Yönetmeliği sakal