Kavurma nasıl yapılır? Kurban Bayramı sabahlarının vazgeçilmezi: Lezzetli 'kavurma tarifi'

Kurban bayramı haberler
Kavurma nasıl yapılır? Kurban Bayramı sabahlarının vazgeçilmezi: Lezzetli 'kavurma tarifi'

Kurban Bayramı nihayet geldi... Özellikle Kurban Bayramı'nda yemeklerin vazgeçilmezleri arasında kavurma ilk sırada yer alıyor. Hemen her Kurban Bayramı'nda sofraların vazgeçilmezi şüphesiz kavurma... İşte tadı damağınızdan düşmeyecek kavurma tarifimiz.

Kurban Bayramı'nda ister kahvaltıda olsun ister öğle veya akşam yemeğinde kavurma tüketmek bir gelenektir. Kurban Bayramında en çok tercih edilen kavurma etinin tadımlık ve keyif verecek porsiyonlarda tüketilmesi gerekiyor. Kurbanlıklarının kesim işlemlerini tamamlayanlar kavurma tariflerini araştırıyor. Peki, Kavurma nasıl yapılır? İşte lezzetli, lokum gibi kavurma tarifi...

kavurma tarifi

KAVURMA TARİFİ MALZEMELERİ

- 1 kg dana kuşbaşı

- 1 baş orta büyüklükte kuru soğan

- 3 ya da 4 diş sarımsak

- Bir miktar sıvıyağ

(2-4 Kişilik - 45 dakika)

KAVURMA NASIL YAPILIR?

Adım 1

İlk olarak orta büyüklükteki bir tavanın içerisine kavurmalık dana kuşbaşı etleri koyun. Ocağın altını açın ve hiçbir şey ilave etmeden, ama sürekli karıştırarak etleri pişirmeye başlayın.

Adım 2

Tavadaki etlerin rengi değişmeye başladığında ve etler suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ ilave edin. Ocağı kısık ateşe alın ve bu şekilde arada karıştırarak pişirmeye devam edin.

Adım 3

Etler pişerken ayrı bir yerde soğanları ve sarımsakları soyun. Sonrasında soğanı dörde bölün. Doğranmış soğanları ve tüm şekilde olan sarımsakları tavanın içerisine ilave edin. Etler suyunu yeniden çekene kadar tüm malzemeler ile birlikte pişirin.

Adım 4

Eğer etler pişmeden etlerin suyu biterse takriben yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha etleri pişirin. Etler tamamen piştikten ve lokum kıvamına geldikten sonra içerisine bir miktar tuz ilave edip yemeği ocaktan alın ve servis edin.

Kaynak: Haber Global

Kavurma nasıl yapılır kurban bayramı kavurma tarifi kolay kavurma tarifi lokum gibi kavurma tarif