Jelibon nedir, neyden yapılır? Jelibon içinde ne var?

Melih Gökçek haberler
Jelibon nedir, neyden yapılır? Jelibon içinde ne var?

Jelibon nedir, jelibon neden yapılır? gibi sorular hem sosyal medyada dillendirilen jelibon rezervi hem de İ. Melih Gökçek'in açıklamalarının ardından araştırma konusu olmuş durumda. İşte Jelibon hakkında merak edilenler...

Sosyal medyada gündem konusu olan jelibon hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Jelibon nasıl üretilir, neyden yapılır ve içinde neler var? İşte jelibon hakkında merak edilen detaylar...

JELİBON NASIL YAPILIR?

Meyve suyu, jelatin ve balı küçük bir tencereye koyup kısık ateşte, sürekli karıştırarak, jelatin iyice eriyinceye dek ısıtın (Maksimum 70-80 derece). Jelatinin kaynaması, sertleştirme özelliğinin eksilmesine sebep olur. Jelatin tamamen eriyince kalıplara dökün ve 1-2 saat buzdolabında sertleşmeye bırakın.

jelibon madeni melih gökçek

JELİBON İÇİNDE NE VAR?

Jelibonun ana maddesi hayvanlardan elde edilen jelatin olmaktadır. Bu jelatin Genellik ile sığır gibi hayvanların kemiklerinden elde edilir ve uzun süre kaynatılarak yapışkan ve uzayan bir madde elde edilir.

Jelibon yapımında kullanılmakta olan kemikler daha ziyade sığır kemikleridir. Sığır kemikleri büyükçe kazanlarda kaynatılır. Bu sayede jelatinin açığa çıkması sağlanır. Jelatin, kaynadıktan sonra uzayabilen ve jel benzeri bir maddeden ibarettir.

JELİBON YARARLI MI?

İçerisinde sığır jelatini bulunduran jelibonlar, aşırı miktarda şeker bulundurmasıyla kansere davetiye çıkartıyor. Katkı maddelerinin yoğunlukta olduğu bu yumuşak şekerler, insan sağlığını ciddi bir şekilde riske atıyor.

Kaynak: Haber Global

Jelibon nedir Jelibon neyden yapılır Jelibon içinde ne var Melih Gökçek Jelibon madeni