F-16 özellikleri neler? F-16 savaş uçağının F-35 ile farkları neler? F-16 ne kadar?

ABD Joe Biden Türkiye NATO
F-16 özellikleri neler? F-16 savaş uçağının F-35 ile farkları neler? F-16 ne kadar?

NATO Zirvesi sonrasında basına açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, bir basın mensubunun F16'larla ilgili açıklamasının ardından f16 uçakları araştırma konusu olmuş durumda. İşte F16'lar ile ilgili merak edilenler...

İlk uçuş tarihi 8 Aralık 1976 olan F-16 Fighting Falcon ABD Başkanı Biden'ın açıklamalarının ardından araştırma konusu olmuş durumda. Bu içeriğimizde F-16 ile ilgili merak edilenleri cevapladık...

F-16 TASARIM ÖZELLİKLERİ

- Kanat profili NACA 64A-204 kesitlidir ve kanat hücum kenarı ok açısı 40º dir.

- Uçak 8,000 saatlik servis ömrüne göre tasarlanmıştır.

- Değişken kamburluklu kanatlar ve hücum kenarı vorteks uzantıları yüksek hücum açılarında taşımayı ve yönel kararlılığı (directional stability) artırmakta ve kanat kökü tutunma kaybını (stall) engellemektedir.

- Birbirinden bağımsız iki hidrolik sistem 207 bar sistem basıncı ve 161 L/dak hız ile birincil uçuş kontrol yüzeylerinin hareketleri için gerekli gücü sağlamaktadır.

f-16 özellikler

- Pilot koltuğu, özellikle yüksek g değerlerinde pilotun daha rahat olabilmesi için 13º yerine 30º lik bir açı ile arkaya doğru yatırılmıştır.

- F-16 dünyanın ilk aerodinamik olarak kararsız uçağıdır. Manevra kabiliyetini artırmak için ağırlık merkezi aerodinamik merkezin gerisine alınmıştır (Relaxed Stability).

- Maliyeti düşürmek amacı ile, F-15'te %25 olan titanyum kullanım oranı sadece %2 de kalmıştır. Aynı şekilde, özellikle 1.5 M dan yüksek hızlarda daha iyi performans sağlayan değişken geometrili alık yerine sabit geometrili alık tercih edilmiştir.

- Derin kanat kökleri sağlamlığı artırırken, 113 kg lık ağırlık tasarrufu ve ekstra yakıt hacmi sağlamıştır.

F-16 YAPI ÖZELLİKLERİ

- Kanopi polikarbonat ileri plastik malzemeden imal edilmiş ve radar enerjisini dağıtması amacı ile altın film ile kaplanmıştır. Böylelikle hava alığındaki radar emici malzemeler ile birlikte ön radar izi %40 azaltılmıştır.

- Kanat hafif alaşımdan imal edilmiş olup 11 spar, 5 rib ve tek parçalı alt ve üst yüzey kaplamalarından oluşmaktadır ve gövdeye işlenmiş alüminyum rakor ile tutturulmaktadır.

f-16 ücreti

- Yönlendirilebilir ön iniş takımının lastiği 18x5.7-8 ölçülerde ve 20.68-21.37 bar basınçlıdır. Ana iniş takımları lastikleri ise 27.75x8.75-14.5 ölçülerde ve 14.48-15.17 bar basınçtadır.

- Fin çok sparlı çok ribli olup graphite epoxy kaplamaya sahiptir.

- Uçağın iniş takımları hidrolik kontrollü olup, ön iniş takımı arkaya, ana iniş takımları öne doğru katlanmaktadır.

F-16 UÇUŞ KONTROL SİSTEMİ

- Sınırlı yerdeğiştirmeli, kuvvete duyarlı lövye sağ konsola yerleştirilmiştir.

- 4 kanallı digital fly-by-wire uçuş kontrol sistemi bulunmaktadır.

- Otomatik hücum kenarı (LE) flapları, Mach sayısına ve hücum açısına göre ayarlanmaktadır.

F-16 SİLAH SİSTEMİ

- Sol kanat-gövde birleşim yerinde 511 mermili bir adet 20mm M61A1 Vulcan top bulunmaktadır.

- Taşınabilen silahlar arasında Sparrow, Sky Flash, Fransız Magic 2 kızılötesi yönlendirmeli havadan havaya ve AGM-65 Maverick havadan karaya füzeleri, HARM ve Shrike antiradyasyon füzeleri, Harpoon ve Penguin Mk 3 anti-gemi füzeleri bulunmaktadır.

- Kanat uçlarında birer adet AIM-9 Sidewinder'ın yanı sıra, gövde altında bir adet ve kanatlarda toplam 6 adet harici yük yuvası bulunmaktadır.

F-16 KULLANAN ÜLKELER

- Bahreyn

- Belçika

- Bulgaristan

- Şili

- Danimarka

- Mısır

- Yunanistan

- Ürdün

- Endonezya

- Irak

- İsrail

- Fas

- Hollanda

- Norveç

- Umman

- Pakistan

- Polonya

- Portekiz

- Singapur

- Tayvan

- Güney Kore

- Tayland

- Türkiye

- Birleşik Arap Emirlikleri

- ABD

F-16 FİYATI NE KADAR?

1972'de üretimine başlanan F-16, 20 milyon dolar civarındaki birim fiyatına sahiptir.

F-16 İLE F-35 ARASINDAKİ FARK

Özetle bu iki savaş uçağı görev tanımı olarak birbirlerine benzeseler de görevlerini yapma yöntemleri oldukça farklı. F-16 görev esnasında hedefe oldukça yakın ve tüm düşman dikkatini üzerine çeken bir stil benimsese de bu dezavantajları yüksek manevra ve caydırıcı çarpışma gücü ile birlikte dengeliyor.

Bunun tersine F-35 düşmanlarını daha hiçbir şeyden haberi yokken, yok etme kabiliyetini elinde tutuyor. Düşük radar izi ve ufuk ötesi radar/silah sistemleri onu ulaşılamaz bir avcı haline getiriyor.

Her iki uçakta kendi klasmanlarında oldukça iyi uçaklar. Görev tanımları birbirine yakın olmakla birlikte aslında bir yerlerde birbirinden farklı oldukları için aslında bu iki uçağın karşılaştırılması çok da doğru olmamaktadır ancak yine de niteliksel ve niceliksel olarak yapılan karşılaştırmalar ortaya böyle bir netice çıkarmaktadır.

Kaynak: Haber Global

F-16 özellikleri neler F-16 savaş uçağının F-35 ile farkları neler F-16 ne kadar F-16 ile F-35 karşılaştırması NATO dolar ABD Joe Biden