Eurovison 2022 ne zaman? Eurovision finali hangi kanalda, saat kaçta yayınlanacak?

Eurovision haberler İtalya YouTube

Eurovision 2022 heyecanı tüm dünyada başladı. Eurovision 2022 hakkında araştırmalar internet tarayıcılarında devam ediyor. Geçen Eurovision'u Maneskin müzik gurubu kazanmıştı. Eurovision 2022 hakkında merak edilen detaylar!

Eurovision 2022 için nefesler tutuldu. Müzik tutkunlarının merakla beklediği Eurovision 2022 için artık sayılı günler kaldı. 66. Eurovision Şarkı Yarışması olarak da bilinen yarışma, 2021 yarışmasını "Zitti e buoni" adlı şarkısıyla Måneskin müzik grubunun kazanmasından dolayı İtalya'nın kenti Torino'da bulunan Pala Alpitour'da yapılacak. İşte 2022 Eurovision tarihine dair detaylar...

2022 EUROVİSİON NE ZAMAN?

Yarışmanın ilk yarı finali 10 Mayıs 2022, ikinci yarı finali 12 Mayıs 2022, finali 14 Mayıs 2022 tarihlerinde yapılacak.

Her üç günde de Jüri, Aile ve Canlı Yayın şovu olmak üzere üç performans sahnelenecek.

EUROVISION HANGİ ÜLKEDE DÜZENLENECEK?

Bu sene Eurovision İtalya'nın Torino kentinde bulunan Pala Alpitour'da gerçekleşecek. Bu İtalya'nın üçüncü ev sahipliği olacak.

Yarışmanın sunuculuğunu İtalyan sunucu Alessandro Cattelan, şarkıcı Laura Pausini ve yarı Lübanlı yarı İngiliz şarkıcı Mika yapacak. Daha önce 1965 yılında Napoli'de ve 1991 yılında Roma'da düzenlenen şarkı yarışmalarının ardından üçüncü ev sahibi Torino kenti olacak.

Eurovison 2022

EUROVISION'A BU YIL KAÇ ÜLKE KATILIM SAĞLAYACAK?

Yarışmaya bu sene 41 ülke katılıyor. 17 ülke birinci yarı finalde, 18 ülke ise ikinci yarı finalde yarışacak.

"Büyük Beşler" olarak bilinen İtalya, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya büyük finale doğrudan katılacağından, yarı finalde yarışmayacak.

İşte 2022 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacak ülkeler: Arnavutluk, Azerbaycan, Avustralya, Ermenistan, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandşya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Letonya, Litvanya, Malta, Moldova, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna, İngiltere.

Salı ve perşembe günü yapılan canlı yayınla finale gitmeye hak kazanan 25 ülke belli oldu. Bu ülkeler ise şu şekilde:

İsviçre, Ermenistan, İzlanda, Litvanya, Portekiz, Norveç, Yunanistan, Ukrayna, Moldova ve Hollanda salı günü, Belçika, Çekya, Azerbaycan, Polonya, Finlandiya, Estonya, Avustralya, İsveç, Romanya ve Sırbistan perşembe günü başarılı performanslarıyla finale adını yazdıran ülkeler oldu. Salı ve perşembe günü belli olan 20 finaliste ek olarak finale gidecek 5 ülke ise İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık.

EUROVISION YARIŞMA SIRASI NASIL?

- Czech Republic: We Are Domi – Lights Off

- Romania: WRS – Llámame

- Portugal: MARO – Saudade, Saudade

- Finland: The Rasmus – Jezebel

- Switzerland: Marius Bear – Boys Do Cry

- France: Alvan & Ahez – Fulenn

- Norway: Subwoolfer – Give That Wolf A Banana

- Armenia: Rosa Linn – Snap

- Italy: Mahmood & Blanco – Brividi

- Spain: Chanel – SloMo

- Netherlands: S10 – De Diepte

- Ukraine: Kalush Orchestra – Stefania

- Germany: Malik Harris – Rockstars

- Lithuania: Monika Liu – Sentimentai

- Azerbaijan: Nadir Rustamli – Fade To Black

- Belgium: Jérémie Makiese – Miss You

- Greece: Amanda Georgiadi Tenfjord – Die Together

- Iceland: Systur – Með Hækkandi Sól

- Moldova: Zdob şi Zdub & Advahov Brothers – Trenulețul

- Sweden: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

- Australia: Sheldon Riley – Not The Same

- United Kingdom: Sam Ryder – SPACE MAN

- Poland: Ochman – River

- Serbia: Konstrakta – In Corpore Sano

- Estonia: Stefan – Hope

EUROVISION HANGİ KANALDA YAYINLANACAK?

66. Eurovision Şarkı Yarışması Youtube Eurovision 2022 resmi kanalı üzerinden izlenebilecek. Yarışma, ülkemizde " Eurovision Song Contest " resmi YouTube hesabı üzerinden canlı yayında takip edilecek.

Kaynak: Haber Global

Eurovison 2022 Eurovison ne zaman Eurovision hangi kanalda Eurovision saat kaçta Eurovision nerede Eurovisonda hangi ülkeler yarışacak Eurovision finali Eurovision finali hangi kanalda Eurovision finali yarışma sıralaması Eurovision şampiyonu