DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi (VOA Türkçe) neden engellendi? DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine neden erişilemiyor?

RTÜK Haber Global
DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi (VOA Türkçe) neden engellendi? DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine neden erişilemiyor?

İki haber sitesine de erişim sağlanamazken, girebilenlerin karşısına "Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir," ifadeleri çıkıyor. Peki, DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine neden erişilemiyor?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) talebi ile birlikte Voice of America (Amerika’nın Sesi) ve Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) isimli haber sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 30 Haziran akşamı erişim engellendi. RTÜK üyesi İlhan Taşçı erişim engelini sosyal medyadan "İşte basın özgürlüğü ve ileri demokrasi!" ifadeleri ile açıkladı.

DW TÜRKÇE VE AMERİKA'NIN SESİ ERİŞİM ENGELİ

Amerika'nın Sesi ve DW Türkçe'nin internet sitelerine girilmeye çalışıldığı esnada;

Amerika'nın Sesi için, 30/06/2022 tarihli ve 2022/7982 D.İş sayılı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir,"

amerikanın sesi erişim engeli

DW Türkçe için de 30/06/2022 tarihli ve 2022/7978 D.İş sayılı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir," ifadeleri yer alıyor.

DW Türkçe erişim engeli

NE OLMUŞTU?

RTÜK, oy çokluğuyla 9 Şubat'ta aldığı kararı doğrultusunda görüntülü haberleriyle ilgili lisans başvurusu yapmamaları gerekçesiyle VOA Türkçe ve DW Türkçe’ye erişim engellemesi getirilmesi için yargıya başvurdu. Bu başvuru doğrultusunda Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, bugün aldığı 30 Haziran 2022 tarih ve 2022/7982 sayılı kararıyla erişim engellemesi kararı aldı. Bu karar da BTK tarafından uygulanmaya başlandı ve böylece VOA Türkçe ile DW Türkçe’nin internet sitelerine Türkiye’den erişilmesi engellendi.

İNTERNET YAYINLARINA RTÜK DENETİMİ

RTÜK önceki dönemlerde almışi olduğu bir karar neticesinde Türkçe yayın yapan uluslararası haber sitelerinin denetleneceğini bildirmişti.

Karar doğrultusunda Amerika'nın Sesi ve DW Türkçe'den lisans başvurusu yapmaları istenmişti.

Yönetmeliğe göre internet üzerinden radyo, televizyon veya isteğe bağlı yayıncılık yapan tüm mecralardaki içerikleri RTÜK denetliyor, yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK'ten yayın lisansı alması gerekiyor.

Düzenlemeyle Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonları RTÜK'ün denetimi altına alındı ancak o dönemde uzmanlar YouTube üzerinden yayın yapan içeriklerin de RTÜK tarafından denetlenebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

İnternet yayıncılığı yapan ve yazılı içerik üreten haber siteleri, yönetmeliğin denetim kapsamında yer almasa da haber sitelerinin sosyal medya hesaplarından yaptığı canlı video yayınları ya da belirli bir takvim dahilinde yapılan görsel yayınların da RTÜK denetimi kapsamına girme olasılığı vardı.

Kaynak: Haber Global

DW Türkçe neden engellendi Amerika'nın Sesi neden engellendi VOA Türkçe neden engellendi RTÜK DW Türkçe erişim engeli Amerika'nın Sesi erişim engeli VOA erişim engeli Deutsche Welle Voice of America