Cüneyt Arkın kimdir? Cüneyt Arkın'ın gerçek adı nedir? Cüneyt Arkın vefat ettiğinde kaç yaşındaydı?

Cüneyt Arkın haberler 2022'de hayatını kaybeden ünlüler

Kara Murat rolüyle tanınan Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın hayatını kaybetti. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın Türk Sinemasında pek çok filmin başrolü idi. Peki, Cüneyt Arkın kimdir? Cüneyt Arkın’ın gerçek adı ne? İşte Cüneyt Arkın hayatı...

Usta sanatçı Cüneyt Arkın 84 yaşında hayatını kaybetti. Pek çok unutulmaz filme imza atan Yeşilçam'ın usta oyuncularından olan Cüneyt Arkın hayatını kaybetti. Peki, Cüneyt Arkın kimdir? Cüneyt Arkın kaç yaşında? İşte Cüneyt Arkın hayatı...

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan usta sanatçı daha çok Cüneyt Arkın ismi tanınmıştır. Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir'in merkezine bağlı Karaçay köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur'dur.

CÜNEYT ARKIN ASLEN NERELİ?

Aslen Nogay Türkleri'nden olan Cüneyt Arkın Eskişehir Atatürk Lisesi'nde öğrenim gördü. 1961 senesinde İstanbul Tıp Fakültesi'nden de mezun oldu.

Cüneyt arkın

Memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol olarak yer aldığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri esnasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekti.

CÜNEYT ARKIN'IN GERÇEK MESLEĞİ

Askerliğini bitirmesinin ardından Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayışında olan Arkın, 1963 tarihinde Halit Refiğ'in teklifi ile birlikte sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde de 30 kadar film çevirdi.

1964 senesinde oynamış olduğu Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırmasının ardından yine Halit Refiğ'in önerisi ile birlikte aksiyon filmlerine yöneldi.

cüneyt arkın hayatını kaybetti

MALKAÇOĞLU, BATTALGAZİ

Bu dönemde İstanbul'a gelen Medrano Sirki'nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi.

Kısa sürede avantürlü filmlerin en çok aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti.

12 Mart dönemi esnasında, 4. Altın Koza Film Festivali'nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney'i Baba filmindeki rolü ile birlikte en iyi erkek oyuncu seçmesine rağmen daha sonra siyasi baskılar neticesinde Güney'in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki performansı sayesinde ikinci olan Cüneyt Arkın'ı en iyi erkek oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ise söz konusu ödülü reddetti.

DÜNYAYI KURTARAN ADAM

Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç'ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980'li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990'lı yıllarda polisiye dizilere yöneldi.

Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı yapmıştır. 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi görmüştür.

ÖZEL HAYATI

Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile yaptı. Bu evlilikten kızları Filiz (1966) doğdu. 1968'de boşandıktan bir yıl sonra Betül (Işıl) Cüreklibatur ile evlenen Arkın'ın, bu evlilikten Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu vardır. Kızı bir şirkette genel müdürlük yapan Arkın'ın oğullarından Murat da dizilerde oyunculuk yapmaktadır. Bir dönem alkolizm tedavisi görmüş olan Arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğin sorunları konulu sayısız konferans vermiş, bunlarla ilgili teşekkür beratları ve onur ödülleri almıştır.

CÜNEYT ARKIN SİYASİ YAŞAMI

Türk milliyetçisi kimliği ile birlikte tanınan Cüneyt Arkın 2002 genel seçimlerinde Anavatan Partisi'nden (ANAP) Eskişehir milletvekili adayı olması için Mesut Yılmaz tarafından teklif götürüldü.

İlerleyen yıllar içerisinde İşçi Partisi adına düzenlenen "İşçi Partisi Hükümeti’nde Göreve Hazırız" kampanyasına katılarak, yeniden siyaset sahnesinde adını duyurdu.

Kaynak: Haber Global

Cüneyt Arkın kimdir Cüneyt Arkın'ın gerçek adı Cüneyt Arkın vefat ettiğinde kaç yaşındaydı Cüneyt Arkın aslen nereli Cüneyt Arkın filmleri Battalgazi Cüneyt Arkın eşi cüneyt arkın çocukları Yeşilçam Fahrettin Cüreklibatur