Boris Johnson kimdir? İngiltere Başbakanı 'Boris Johnson' nereli, Çankırılı mı? Boris Johnson kökeni

Boris Johnson İngiltere son dakika
Boris Johnson kimdir? İngiltere Başbakanı 'Boris Johnson' nereli, Çankırılı mı? Boris Johnson kökeni

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın BBC başta olmak üzere çeşitli ajansların haberlerine göre, Johnson bugün istifa edecek. Bu olayın ardından Boris Johnson'un hayatı ve kökeni merak konusu. Boris Johnson Türk mi? Çankırılı mı? İşte merak edilen soruların cevapları...

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Dahiliye Nazırlığı'nda görev alan Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson’ın oğlu olan Boris Johnson, Türkiye’de de merak edilen politikacılar arasında bulunuyor. İşte Boris Johnson hakkında merak edilen detaylar...

BORİS JOHNSON KİMDİR?

Osmanlı’nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson’ın oğlu olan Boris Johnson, Britanyalı muhafazakâr politikacı ve gazetecidir.

Boris Johnson kimdir? İngiltere Başbakanı 'Boris Johnson' nereli?

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra The Times’ta kariyerine başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph’a geçti. 1999’da The Spectator’da editör oldu. 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına seçildi ve ülkenin önde gelen siyasetçileri arasında yerini aldı.

İngiltere Muhafazakâr Parti’nin Henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü. 13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron’un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

ALİ KEMAL BORİS JOHNSON KİM?

Ali Kemal Bey, Türk yazar, gazeteci ve siyaset adamı. İkinci Meşrutiyet ve Mütareke döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleri ile birlikte tanınmıştır. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu.

Ali Kemal'in ilk eşi olan İngiliz hanımından olan öz torunu Stanley Johnson'ın oğlu olan Boris Johnson İngiliz Muhafazakâr Parti parlamenteri olup, bir dönem 'The Spectator' dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmış ve 1 Mayıs 2008 tarihinde Muhafazakâr Parti adayı olarak Londra belediye başkanlığı seçimini kazanıp bu görevini 2016 yılına kadar sürdürmüştür.

23 Temmuz 2019 tarihinde partinin başkanı olarak görevlendirilmiş ve Birleşik Krallık Başbakanlığı kesinleşmiş, bu vesileyle Ali Kemal'le olan bağı yeniden gündeme gelmiştir.

Kaynak: Haber Global

Boris Johnson kimdir? İngiltere Başbakanı Boris Johnson nereli boris johnson çankırılı mı Boris Johnson kökeni Boris Johnson İngiltere Başbakanı Boris Johnson Boris Johnson istifa Boris Johnson son dakika