Ay tutulması ne zaman? Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi?

Ay Tutulması haberler
Ay tutulması ne zaman? Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi?

Kanlı ay tutulması, önemli gökyüzü olaylarından biri olarak yılın ilk gökyüzü olaylarından birisi olarak gerçekleşiyor. Astrologlar ve doğa olaylarıyla ilgilenenler gözünü 2022 yılının ilk ay tutulmasına çevirdi. Peki, Kanlı Ay tutulması ne zaman 2022? Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi?

Kanlı Ay tutulmasının tarihi ve saati günlerdir en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bugün gerçekleşecek olan bu doğa olayının etkileri astrolojiyle ilgilenen kişilerin de gündemine geldi. İşte Güneş, Dünya ve Ay'ın peş peşe sıralanması ve sırasında meydana gelen Kanlı Ay tutulması ile ilgili bilinmesi gerekenler...

ay tutulması

KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN 2022?

16 Mayıs tarihinde Türkiye saati ile 07:13’te gerçekleşecek olan tutulma Kanlı Ay tutulması olarak geçiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'ne göre 16 Mayıs'ta meydana gelecek Tam Ay tutulmasının evreleri şu şekilde olacak:

Tutulmanın başlangıcı (Yarı gölgeli): 03.31

Parçalı tutulmanın başlangıcı: 05:28

Tam tutulmanın başlangıcı: 06:29

Tam tutulmanın ortası: 07:11

Tam tutulmanın sonu: 07:54

Parçalı tutulmanın bitişi: 08:55

Tutulmanın bitişi (Yarı gölgeli): 09:52

AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Tutulma, son on yılın en uzunlarından biri olacak. Tutulmanın tamamı yaklaşık 5 saat 20 dakika, tam tutulma ise yaklaşık 75 dakika sürecek. Heyecan verici gökyüzü olayında Ay, Güneş tutulmasında olduğu gibi kararmayacak, bunun yerine kırmızı veya turuncu tonlarında parlayacak. Ancak Ay, kan kırmızısına dönmeden önce donuk kömür renginde gözükecek. Yılın ilk Ay tutulması olurken, Türkiye’den gözlemlenmeyecek.

Kaynak: Haber Global

Ay tutulması ne zaman Kanlı Ay tutulması Türkiye’den görülecek mi ay tutulması ay tutulması saat kaçta