Almanya'da iş nasıl bulabilirim? Almanya şartları tek tek açıkladı

Almanya
Almanya'da iş nasıl bulabilirim? Almanya şartları tek tek açıkladı

Son yıllarda Türkiye'den Almanya'ya giderek yaşamak, iş hayatına girmek isteyen kitle oranı yükseldi. Peki Almanya'da kişiye uygun iş nasıl bulunur? Almanya'da çalışmak için vize gerekli mi?

Almanya'daki işgücü piyasası içerisinde çok fazla kural ve yasa vardır. Buna ek olarak, iş bulmak için uyulması gereken bazı şartlar bulunur. Pek çok işveren, çalışanlarını almış oldukları eğitim, diploma ve sertifikalara göre tercih ederler. Bununla ilgili sertifikalara sahip olmasanız dahi, hâlâ bir iş bulma şansınız vardır.

Burada Almanya’daki ilk işinize başlamak için geçmeniz gereken adımları ve hayalinizde olan işe ulaşmanıza destek verecek yol ve yöntemleri sizler için açıklayacağız...

ALMANYA'DAKİ İŞ FIRSATLARINI ARAŞTIRMAK

Almanya’daki iş fırsatlarını gösteren çok sayıda internet sitesi bulunmaktadır. Burada şunu belirtmek gerekir ki tercih edilen elemanlar arasında sıklıkla doktorlar, bakıcılar, mühendisler, mekatronik elemanları, IT uzmanları ve makinistler bulunmakta.

En iyisi, iş aramaya başlamadan önce Almanya’da çalışmak için vizeye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmeniz.

ALMANYA İŞ FIRSATLARI

EĞİTİM ÖNEMLİ: DENKLİK İŞLEMLERİ

Pek çok iş yeri için, kendi ülkenizden elde ettiğiniz mesleki eğitim ya da okul eğitimi diplomalarının Almanya’da da tanınıyor olması faydalı ve hatta belirtmek gerekir ki bazıları için zorunludur. Aynı şeyin senin için de geçerli olup olmadığını kontrol edebileceğin internet siteleri bulunmakta.

İŞ YERİ ARAMA VE BULMA

Yabancı uzman elemanlarının özellikle arandığı iş yerlerini bulabileceğiniz iş ilanlarını aşağıdaki siteler aracılığı ile bulabilirsiniz.

- Make it in Germany Meslek Borsası

- Federal Çalışma Ajansı

- Stepstone

- Indeed

- Monster

- LinkedIn

- Xing

ALMANYA'DAKİ İŞ FIRSATLARI İÇİN BAŞVURU DOSYASI HAZIRLAMA

Bir Alman firmasına yapılacak başvuru standart olarak; bir motivasyon mektubu, fotoğraflı bir özgeçmiş, diploma ve referanslar içerir. İstenen niteliklere sahip olup olmadığınıza dikkat edin ve bu özelliklere sahipseniz, bunun altını çizin.

Bu noktada diğer önemli görülen hususları da şu şekilde belirtmekte fayda var:

- Düzgün bir şekilde hazırlanmış özgeçmiş ve ön yazı.

- Eğer bulunuyorsa yurt dışı tecrübenizi belirtin.

- İş dışı tecrübeler ve hobiler.

- Almanya’da iş bulmak için tabii ki Almanca bilmek.

VİZE BAŞVURUSU

Almanya’da çalışmak için vize alması gerekmeyenler; AB ülkelerinin vatandaşlarıyla, İsviçre, Liechtenstein, Norveç ve İzlanda vatandaşlarıdır.

Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, Güney Kore, Yeni Zelanda veya ABD vatandaşı mısınız? O halde, Almanya’ya vizesiz giriş yapabilir ve üç aya kadar Almanya’da kalabilirsiniz. Ama burada çalışmak için çalışma amaçlı oturma izni başvurusu yapmanız gerekir.

Bunlar dışındaki herkesin vize alması gerekir. Vize başvurusunu ise, ancak Almanya’da bir iş sözleşmesi ibraz edebiliyorsanız yaparsınız. Kendi ülkenizdeki Alman Büyükelçiliği’nden bir randevu alın ve gelecekteki işvereninize bütün vize işlemlerinin halledilmesinin biraz sürebileceğini belirtin.

Almanya’da tanınan bir yüksekokul diplomanız varsa, iş aramak amacıyla altı aylık bir vize alabiliyorsunuz.

SAĞLIK SİGORTASI

Almanya’da sağlık sigortası zorunludur; hem de ikamet etmiş olduğunuz ilk günden itibaren.

ALMANYA'DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Almanya'da 2015 yılında en düşük işçi ücretinin saatliği 8.5 Euro iken 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle asgari saatlik ücretin 9,82 Euro rakamına ulaşmış durumda.

Buna göre haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçi vergi kesintisinden önceki Ocak 2022 itibariyle brüt maaşı ayda yaklaşık 1700 Euro oluyor.

Almanya'da saat başına ödenen asgari ücret 1584 euro'dur.

Kaynak: Haber Global

Almanya iş ilanları yurt dışı iş ilanları Almanyada iş nasıl bulabilirim vize Almanya asgari ücret 2022